دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » عمل پروتز چانه چگونه انجام می شود؟ قیمت و مراحل آن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل پروتز چانه چگونه انجام می شود؟ قیمت و مراحل آن

تناسب اجزای صورت نقش بسیار مهم و اساسی در زیبایی چهره دارد، به طوری که امروزه در انتخاب مدل ها و بازیگران مهم ترین فاکتور داشتن تناسب در اجزای صورت است. یکی از مواردی که اخیرا  بیشتر مورد توجه خانم ها و آقایان قرار گرفته تناسب چانه با دیگر اجزای صورت می باشد. به طوری که برخی افراد به دنبال بزرگ کردن چانه و برخی برای ایجاد تناسب بین اجزای صورت به دنبال کوچک کردن آن هستند. تکنیک مورد استفاده برای این منظور پروتز چانه است. شاید برخی از افراد به تازگی این تکنیک را شنیده باشند. در هر صورت چه جزء این افراد هستید و یا چه قصد انجام آن را دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی این تکنیک بپردازیم. در همین راستا موارد زیر را بررسی خواهیم کرد.

 • طریقه انجام این روش
 • کاندیدا های مناسب این روش
 • مزایا و معایب
 • مراقبت های قبل و بعد
 • روش های جایگزین

عمل پروتز چانه

طریقه انجام روش پروتز چانه

روش پروتز چانه به طور کلی به دو منظور انجام می شود که شامل بزرگ کردن چانه و کوچک کردن آن است. البته تصمیم در مورد نوع تغییر بر عهده ی پزشک بوده و متخصصان زیبایی بر اساس اصل تناسب اجزای صورت یکی از این دو روش را استفاده می کنند.

 • بزرگ کردن چانه: این روش بیشتر مخصوص چانه های کوچک و عقب رفته می باشد، که پزشک اقدام به اصلاح نواقص آن می کند. در این روش برشی در داخل دهان و لثه ایجاد می شود و در ادامه پروتز مورد نظر از این طریق وارد قسمت چانه می شود. در این روش همچنین ممکن است پزشک برش را زیر چانه زده و پروتز را این محل وارد چانه کند.  اگر نیاز به جا به جایی چانه باشد ممکن است پزشک تصمیم به جراحی و تراش دادن استخوان چانه کند.
 • کوچک کردن چانه: در برخی چهره ها چانه بسیار بزرگ و یا جلو آمده است که سبب ظاهری نامتناسب می شود. در این روش نیز نواحی اطراف چانه برش خورده و چانه مقداری به عقب کشیده می شود و یا در صورت نیاز تراش می خورد و در نتیجه کوچک تر به نظر می رسد.
بیشتر بخوانید
ویژگی های جراحی بینی نیمه فانتزی

کاندیدا های مناسب این روش

اگر قصد انجام پروتز چانه را دارید. در ابتدا اولین قدم مراجعه به پزشک متخصص می باشد. اینکه برای شما این روش راه حل مناسبی باشد یا نه، بستگی به نظر پزشک دارد. به طور کلی کسانی که جزء موارد زیر باشند کاندیدا های  انجام این روش هستند.

 • کسانی که دارای چانه های بسیار عقب هستند که متناسب با اجزای صورت نیست.
 • افرادی به دلایل بیماری و یا ژنتیکی چانه هایی بسیار باریک دارند.
 • افرادی که دارای چانه هایی بسیار کوتاه هستند.
 • افرادی که دچار انقباضات پیوسته در عضله چانه هستند.
هر روش زیبایی در کنار مزیت های خود دارای معایبی نیز است. روش پروتز چانه نیز از این قانون مستثنا نبوده و علاوه بر مزایایی که دارد دارای معایب خود نیز است که در اینجا به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

مزایا و معایب این روش

 • مزایای این روش: یکی از مزیت های این روش زیبایی، متقارن شدن چهره است که تاثیر فراوانی بر روی زیبایی و تناسب چهره دارد. انجام این روش به صورت همزمان با رینوپلاستی امکان پذیر است، به همین منظور پزشک می تواند با متناسب کردن این دو با هم زیبایی چهره را دو برابر کند. از مهم ترین مزایای این روش آسان و راحت بودن آن است. به طوری که بیمار به صورت سرپایی مراجعه کرده و کل فرایند این روش طی ۲ ساعت انجام می شود. در برخی موارد اصلا نیازی به بیهوش کردن بیمار نخواهد بود و استفاده از بی حسی موضعی کافی است. همچنین به دلیل اینکه پروتز های چانه در انواع و اقسام شکل های مختلف وجود دارد، متخصص گوش، حلق و بینی خوب می تواند به افراد کمک کند تا متناسب با صورت خود بهترین پروتز را انتخاب کنند.
 • معایب این روش: یکی از معایب رایج این روش ایجاد عفونت در ناحیه چانه است که معمولا زمانی ایجاد می شود که افراد آنتی بیوتیک های مورد نیازشان را استفاده نکرده و مسایل بهداشتی را رعایت نکنند. با گذشت زمان ممکن است در اثر نیروی جاذبه زمین پروتز به سمت پایین حرکت کند. پزشکان برای جلوگیری از این امر معمولا مواد پروتز را به استخوان های چانه متصل می کنند.
بیشتر بخوانید
تورم بعد از عمل بینی

مراقبت های قبل و بعد پروتز چانه

جداکننده بک سایت دکتر شادابی

این روش زیبایی نیز همانند دیگر روش های زیبایی نیاز به مراقبت های قبل و بعد از جراحی دارد که در اینجا به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

مراقبت های قبل: مراقبت های قبل از این روش همانند دیگر روش های جراحی زیبایی می باشد. افراد تا یک هفته قبل، از مصرف دارو هایی چون استامینوفن و دارو های غیر استروئیدی باید خودداری کنند. از یک هفته قبل جراحی مربوط به دهان و دندان را نداشته باشند. از یک ماه قبل از مصرف هر نوع موارد مخدر خودداری کنند.

مراقبت های بعد: مراقبت های بعد از جراحی بسیار با اهمیت بوده و هر گونه سهل انگاری ممکن است سبب تغییر نتیجه پروتز شود. افراد باید داروهای تجویز شده ی توسط پزشک را طبق دستورالعمل مصرف کنند. سهل انگاری در مصرف داروهای آنتی بیوتیک ممکن است سبب ایجاد عفونت و طولانی شدن روند نقاهت شود. تا دو روز بعد از جراحی از غذاهای آبکی استفاده کنند. تا یک ماه از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنند. هنگام خواب سر حتما باید به سمت بالا باشد، تا کمترین فشار به قسمت های چانه وارد شود.

روش های جایگزین پروتز چانه

روش های جایگزین پروتز چانه هم وجود دارد که افراد در صورت تمایل می توانند از آن ها استفاده کنند. این روش ها شامل:

 • لیفت و لیپوساکشن: این روش نیز برای اصلاح بد فرمی های موجود در قسمت چانه مورد استفاده قرار میگیرد. ولی ماندگاری این روش بسیار کمتر از پروتز بوده و افراد نیازمند مراجعات مجدد هستند.
 • جراحی کاهش سایز چانه: این روش تنها برای کاهش سایز چانه مورد استفاده قرار می گیرد و جراح با تراشیدن استخوان چانه، چانه را کوچکتر می کند.
 • جراحی تغییر محل چانه: این روش هم بدون استفاده از پروتز بوده و در آن جراح با حرکت روبه جلو و یا عقب چانه، محل آن را تنظیم می کند.
بیشتر بخوانید
آیا عمل بینی در دوران کرونا خطرناک است؟

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.