دکتر شبنم شادابی » عمل زیبایی صورت » چه مراقبت هایی بعد از بلفاروپلاستی لازم است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چه مراقبت هایی بعد از بلفاروپلاستی لازم است؟

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی (blepharoplasty) یکی از جراحی های زیبایی است که برای رفع مشکلات ظاهری پلک انجام میشود و باعث زیبا تر شدن چشم ها خواهد شد. این جراحی خوشبختانه نیاز به بستری طولانی مدت در بیمارستان ندارد اما باید پس از مرخص شدن از بیمارستان یا کلینیک نکاتی را برای مراقبت های بعد از جراحی پلک انجام دهید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. در زیر به چندین مورد از مراقبت های بعد از جراحی پلک اشاره میکنیم پس با ما همراه باشید.

 

مراقبت های اولیه جراحی پلک

پس از مرخص شدن حتما با یک همراه به منزل بروید و از او بخواهید چند روز از شما مراقبت کند زیرا پانسمانی که روی چشمتان گذاشته میشود دیدتان را محدود میکند و شما نیاز به کمک شخصی در کنارتان دارید. ممکن است دوره نقاهت برای بعضی از افراد طولانی به نظر بیاید  مخصوصا کسانی که عمل همزمان پلک و بینی انجام میدهند، اما صبور باشید و این دوره را طی کنید تا نتیجه نهایی کم کم برای شما مشخص شود.

جراحی پلک

جراحی پلک

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

چه زمانی بخیه های پس از جراحی کشیده میشود؟

بخیه ها در دو نوع جذبی و کشیدنی هستند. اگر بخیه شما از نوع جذبی نباشد  بعد از  تقریبا یک هفته باید به پزشکتان مراجعه کنید تا بخیه های شما را بکشد. شما از این به بعد احساس راحت تری خواهید داشت و میتوانید نتیجه اولیه جراحی پلک خود را ببینید.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح صورت در تهران

جراحی پلک باعث دستکاری و تغییر در لایه های زیرین پوست پلک میشود، ممکن است در هفته های اول پس از جراحی پلک، یکی از چشم و ابرو های شما با دیگری فرق داشته باشد. نگران این مساله نباشید زیرا کاهش التهاب، تورم  و همچنین ترمیم زخم در هر دو پلک یکسان نیست و همین مساله باعث میشود که شما فکر کنید که چشمتان متقارن نیست. صبر کنید تا تورم کاهش یابد، پس از آن اگر عدم تقارن همچنان ادامه داشت ممکن است به دلیل نقض در جراحی باشد.

برداشتن بخیه بعد از جراحی پلک

برداشتن بخیه بعد از جراحی پلک

چه مدت بعد از جراحی بلفاروپلاستی میتوان به حمام رفت؟

تا یک هفته بعد از جراحی و تا زمانی که پانسمان بر روی چشمتان است به حمام نروید و اجازه ندهید زخم ها خیس شوند. بعد از برداشتن پانسمان و کشیدن بخیه با توجه به نظر پزشک میتوانید به حمام بروید.

مصرف داروها بعد از جراحی زیبایی پلک چگونه است ؟

 • بعد از جراحی پزشک به شما داروهایی را تجویز میکند این دارو های ممکن است شامل مسکن هایی برای کاهش درد باشد. سعی کنید دارو هایی که برای شما تجویز شده است را به موقع و منظم مصرف کنید. همچنین در این مدت هیچ دارو ی اضافی را به صورت خودسرانه مصرف نکنید. اگر شما دارو های خاصی را مصرف میکنید حتما پزشک را در جریان قرار دهید.
 • گاهی فرد پس از جراحی احساس کشیدگی در پلک ها میکند. این مساله امری طبیعی است. معمولا برای رفع این مشکل پزشک پماد های چرب کننده ای را برای بیمار تجویز میکند تا هنگام پلک زدن شما اذیت نشود.
 • بعض از افراد پس از جراحی احساس سوزش، خارش و خشکی در چشمشان میکنند به همین دلیل پزشک قطره های چشمی مانند اشک مصنوعی را به بیمار توصیه میکند تا مشکلش برطرف شود.
 • به منظور جلوگیری از عفونت باید پماد های آنتی بیوتیک موضعی را روی بخیه ها بمالید این کرم ممکن است کمی باعث تاری دید شما شود که بسیار طبیعی است.
 • برای از بین بردن جای برش و همچنین بخیه میتوانید از پزشکتان بخواهید که پمادی مخصوص را به شما معرفی کند.
بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی چانه و تاثیر آن بر کانتورینگ چهره

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

نحوه استراحت و خوابیدن بعد از جراحی پلک چگونه است؟

در هفته های اول چشم بسیار حساس است و گاهی با اشک، تاری و دو بینی همراه است. به همین دلیل باید خوب استراحت کنید و چشمانتان را زیاد حرکت ندهید.

زمان استراحت سعی کنید که طاق باز بخوابید و چند بالشت زیر سرتان بگذارید تا سر شما بالاتر از بدنتان قرار بگیرد. این حالت میتواند به کاهش تورم بسیار کمک کند.

تغذیه بعد از بلفاروپلاستی چگونه است؟


یکی از موارد تاثیر گذار در مراقبت های بعد از جراحی پلک داشتن تغذیه مناسب است. پیشنهاد میکنیم پس از جراحی غذاهای سبک مانند سوپ مصرف کنید زیرا علاوه بر تاثیری که بر سیستم گوارش دارد باعث میشود عضلات صورت شما کمک تر حرکت کند.

در این مدت از مصرف مایعات قافل نشوید و روزانه مایعات زیادی مصرف کنید.

مصرف سبزیجات و میوه های تازه میتواند میتواند اثر دارو های مسکن، کم آبی یا دهیدراته شدن بدن و کم تحرکی را بر سیستم گوارش کاهش دهد.

در طول دوره بهبودی از استعمال دخانیات و همچنین مصرف الکل بپرهیزید زیرا این موارد اثرات منفی را برای شما به همراه خواهد داشت.

از چه زمانی میتوانم به محل کارم برگردم؟

از آن جایی که جراحی  پلک عمل سنگینی نیست شما میتوانید بعد از هفته اول به محل کارتان بروید و فعالیت های روزانه خود را از سرگیرید. در این مدت از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و… بپرهیزید زیرا ممکن است اثرات بدی را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی گوش چه عوارضی دارد؟

در چند هفته اول برای جلوگیری از خشکی چشم و اذیت شدن پلک ها بهتر است به مانیتور و تلوزیون نگاه نکنید و کتاب و روزنامه نخوانید تا مجبور نباشید سرتان را پایین نگه دارید.

جراحی پلک دکتر شادابی

برای کاهش تورم و کبودی اطراف چشم چه کار کنیم؟

یکی از عوارض جراحی پلک سیاهی و تیرگی زیر چشم است که  معمولا دو هفته باقی میماند پس از مدتی محو میشود. بعضی از نکات مراقبت های بعد از جراحی پلک به شما کمک میکند تا تورم و کبودی پلکتان زود تر کم شود. برای مثال پیشنهاد میشود از کمپرس یخ به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پلکتان استفاده کنید و چند بار این عمل را تکرار کنید. اگر این تیرگی ماندگار بود ممکن است به دلیل آسیب به بافت های زیر پوست باشد که در این صورت باید به پزشکتان مراجعه کنید.

علائم هشدار دهنده در دوره ی نقاهت

اگر در دوره نقاهت شما دچار یکی از مشکلات زیر شدید حتما پزشکتان را مطلع کنید تا وضعیت شما بررسی شود.

 • درد شدید که با خوردن مسکن آروم نمیشود.
 • تورم و کبودی که شدتش بیشتر میشود.
 • حساسیت به دارو و قطره ها و ایجاد سردرد، حالت تهوغ و لرز
 • تب بالای ۳۸ درجه
 • خون ریزی از محل جراحی
 • خارج شدن ترشحات زرد و سبز از محل برش
 • تنگی نفس
 • بی حسی و بی حرکتی
مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

نتیجه نهایی جراحی پلک

نتیجه نهایی جراحی زیبایی پلک بعد از یک سال معلوم خواهد شد پس در دیدن نتیجه عجله نکنید و صبور باشید و در این مدت از چشمانتان محافظت کنید و نکاتی که در مراقبت های بعد از جراحی پلک گفتیم را رعایت کنید.

دکتر شبنم شادابی از جمله  بهترین جراحان  صورت در تهران هستند شما میتوانید برای مشاوره با ایشان تماس بگیرید.

تلفن های تماس

۰۲۱۲۲۷۸۳۵۹۱ – ۰۲۱۲۲۷۸۳۵۷۴

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش های برجسته سازی گونه

روش های برجسته سازی گونه

بعضی از افراد از شکل صورت خود راضی نیستند یا می‌خواهند حالت صاف و غیرجذاب گونه‌های خود را اصلاح...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *