دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » مراقبت های بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

مراقبت های بعد از عمل بینی

اگر عمل بینی انجام داده باشید حتما در مورد اینکه چه کارهایی بعد از آن باید انجام دهید و چه کارهایی نباید انجام دهید برایتان سوالاتی مطرح است، آنچه باید در دوره نقاهت بعد از عمل زیبایی بینی مد نظر قرار دهید از جمله نحوه خوابیدن، غذا خوردن و یا استحمام بعد از جراحی و به طور کلی لیستی از باید ها و نباید ها در ادامه مطلب آورده شده است.

عمل بینی چیست؟ جراحی درمانی و زیبایی که به واسطه آن می توان انحراف، کجی، مشکلات تنفسی، سینوزیت را اصلاح کرده و به منظور زیباسازی بینی، تغییراتی در اندازه کلی بینی، نوک بینی، پل بینی، سوراخ های بینی ایجاد نمود.

تفاوت های جراحی بسته وباز بینی
عمل بینی بسته و باز شماتیک
 

 

مراقبت بعد جراحی بینی۵ ساعت بعد از عمل بینی

ساعات اولیه بعد از عمل بینی بسیار مهم است و برای بهبودی هرچه سریعتر بهتر است به توصیه های زیر توجه کرده و حتما این موارد را رعایت کنید.

 

 • در روزی که بینی جراحی شد و همینطور تا چندین ساعت اولیه پس از آن بهتر است مایعات و غذای نرم مصرف کنید تا مواد تزریق شده در داروی بیهوشی سریعا از بدن دفع شده و همینطور بهبودی و تورم حاصل از عمل بینی زودتر درمان شود.
 • توصیه می شود در روز عمل، کاملا استراحت کرده و بالشتی اضافی زیر سر خود قرار دهید. نحوه خوابیدن اصولی بعد از عمل، در ادامه توضیح داده خواهد شد.
 • کاهش تورم و کبودی: به مدت ۴۸ ساعت بعد از عمل بینی، می توان از کمپرس سرد در نواحی اطراف بینی و یا چشم استفاده کرد تا به بهبود هرچه سریعتر کبودی و تورم کمک کند.
 • وسایلی که زیاد از آن ها استفاده می کنید را در دسترس خود قرار دهید تا نیاز نباشد سر خود را خم کرده و یا برای دسترسی به آن ها هر مرتبه از جای خود بلند شوید.

نکته: در حین استفاده از کمپرس سرد، مراقبت باشید به بینی فشار مازادی وارد نگردد، بنابراین برای کمپرس سرد، وزن ماده یخی را روی بینی قرار ندهید و فشاری روی بینی وارد نکنید.

–> مشاهده نمونه عمل بینی توسط دکتر شادابی<–

چه مراقبت هایی بعد از عمل بینی نیاز است؟

پس از عمل بینی گوشتی و یا استخوانی نیاز است مجموعه ای از مراقبت های حیاتی را رعایت کنید زیرا این نکات می تواند در کاهش عوارض پس از عمل و همینطور بهبود هرچه سریعتر بسیار کمک کننده باشند، بنابراین در ادامه لیستی از مهم ترین مواردی که باید بعد از عمل بینی رعایت کنید و توسط بهترین جراحان بینی مطرح می شود، اشاره شده است:

 • برنامه دارویی: برنامه دارویی خود را به دقت رعایت کنید، این عبارت بسیار ساده و در عین حال مهم است که داروها و توصیه هایی که توسط پزشک تجویز شده را در زمان معین شده و به مقدار مناسب و مشخص شده مصرف نمایید.
بسیاری از داروهای تجویز شده با برخی از مواد غذایی در تداخل هستند، بنابراین بهتر است درباره رژیم غذایی خود با پزشک مشورت نمایید، برای مثال مصرف الکل با استامینوفن در تداخل است و برای کلیه مضر خواهد بود.

 

 • پیاده روی: بعد از گذشت ۲ الی ۳ روز پس از عمل در صورت تایید پزشک می توانید پیاده روی آرامی داشته باشید.
 • شستشوی بینی: حداقل ۵ مرتبه در روز باید از سرم های شستشو جهت شستشوی عمل بینی استفاده نمایید.
 • چسب زدن بینی: نحوه اصولی چسب زدن بینی بعد از عمل بسیار مهم است، اوایل پزشک این کار را انجام می دهد اما به علت اینکه چسب مدت ها باید روی بینی باشد و در دوره های زمانی مشخص تعویض شود، بیمار باید نحوه چسب زدن اصولی را یاد بگیرد تا خود این کار را انجام دهد. در انتهای مقاله مراحل چسب زدن بینی توضیح داده شده است.
بیشتر بخوانید
تزریق کورتون بعد عمل بینی چگونه است؟

اثرات مصرف پماد بعد عمل بینی

 • پماد: استفاده از پماد های تجویز شده جهت بهبودی زودتر در مناطق بخیه زده شده حداقل ۳ مرتبه در روز توصیه می شود.
 • عطسه کردن: عطسه کردن می تواند فشاری زیادی به بینی و بخیه های زده شده وارد کند بنابراین خوب است با دهان باز و به ارامی عطسه کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 • محدودیت سنی برای عمل بینی وجود دارد و اغلب توصیه می شود بیماری که تمایل به عمل بینی دارد فرم بینی اش به تکامل نسبی رسیده و غضروف و یا استخوان های بینی رشد کرده باشند، در صورتی که علت جراحی بینی درمانی بوده و یا به علت شکستگی بینی باشد در صورت تایید پزشک جراحی انجام خواهد شد.
 • تامپون: در صورتی که تامپون داشته باشید، زمان برداشتن آن به شما اطلاع داده می شود.
 • رانندگی: توصیه می شود به مدت ۲ هفته بعد از رینوپلاستی از رانندگی پرهیز نمایید.

عوارض سیگار برای عمل بینی

 • مصرف سیگار: حداقل ۲ الی ۳ هفته قبل و بعد از راینوپلاستی نباید سیگار مصرف کنید زیرا نیکوتین موجود در سیگار منجر به کند شدن روند بهبودی شده و برخی از عوارض را پس از جراحی زیبایی بینی پدید می آورد.
 • مصرف آب به مقدار زیاد، به طور کلی بعد از هر جراحی توصیه می شود به مقدار کافی آب بنوشید.
 • مقاربت بعد از عمل بینی باید به مدت حداقل ۱۰ روز پرهیز شود.
 • در هفته اول بعد از عمل بینی بهتر است از شستشوی بینی خودداری نمایید، در صورتی که آتل مرطوب شود ممکن است منجر به عفونت  یا مشکلات پوستی شوید.
 • درمان سرخود بعد از عمل بینی امر بسیار مهمی است که به میزان مناسب و در زمان های مقرر شده مصرف شده و به دلیل وجود درد، کبودی و حتی خونریزی از مصرف دارو و روش های درمانی خانگی و خودسر پرهیز نمایید و حتما سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • رژیم غذایی سبک، توصیه می شود بعد از عمل بینی از غذاهای سبک استفاده کنید که نیاز به جویدن زیاد نباشد تا به بینی فشار وارد نشود و مصرف غذاهای سبک باعث می شود سیستم گوارشی بهتر کار کرده و مواد بیهوشی زودتر از بدن خارج شوند.
مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

بعد عمل بینی مراقبت ها

 

کاهش فشار روی بینی

 

 کاهش فشار روی دماغ عملی

پس از عمل رینوپلاستی باید تلاش کنید که فشار وارد بر بینی را کاهش دهید، برای مثال از لباس راحتی استفاده کنید تا در حین پوشیدن و درآوردن به بینی فشار مازادی وارد نشود.

بیشتر بخوانید
عمل ترمیم بینی شرایط خاصی دارد؟ چگونه انجام می شود؟

 

 • حین فین کردن و شستشوی بینی به بینی فشار وارد نکنید، توصیه می شود به طور کلی تا حاصل شدن بهبودی نسبی از فین کردن پرهیز نمایید.
 • وسایل ضروری و پراستفاده ای که نیاز دارید را حین استراحت در اطراف خود قرار دهید تا با محدود کردن حرکات فشار وارد به بینی کاهش یابد.
 • بالشتی اضافی در کنار خود قرار دهید تا در خواب فشار به بینی وارد نشود.
ایجاد فشار اضافی به بینی پس از عمل، می تواند عوارض جبران ناپذیری را پدید آورد و ممکن است در صورت آسیب به بینی در این دوران، نیاز به انجام عمل ترمیم بینی باشد.

 

کشیدن بخیه بعد از عمل رینوپلاستی چگونه است؟

نوع بخیه استفاده شده در جراحی های دماغ متفاوت است و در صورتی که لازم باشد بخیه کشیده شود بسیاری از بیماران نگران درد حاصل از کشیدن بخیه هستند که باید بگوییم درد شدید نداشته و بیمار ناراحتی اندکی را ممکن است تجربه کند که بهتر است مواد قندی همراه داشته باشد.

چگونه گچ بینی را بعد از عمل برداریم؟

اغلب ۵ الی ۷ روز بعد از عمل بینی، برای برداشتن گچ بینی بیمار باید به جراح بینی خود مراجعه کند، قبل از مراجعه به پزشک استحمام کنید و به هیچ وجه خودتان برای برداشتن گچ اقدام نکنید .

ویدئو درباره نحوه باز کردن گچ بینی 

 

عینک زدن بعد عمل

عینک روی بینی عمل شده

قسمتی از عینک که روی بینی قرار می گیرد به بینی فشار وارد خواهد کرد و ممکن است مانع از ترمیم غضروف و استخوان های بینی به فرم مورد نظر شود، بنابراین توصیه می شود به مدت ۳ ماه از این مدل از عینک ها استفاده نکنید.

 

در صورت لزوم می توان با مشورت پزشک از عینک های مخصوص بعد از عمل بینی استفاده کرد که فشاری به بینی وارد نمی کنند و روی بینی قرار نمی گیرند.
 

ورزش با بینی عملیآیا ورزش با بینی عملی امکان دارد؟

بهتر است به مدت یک ماه از انجام فعالیت های سنگین و ورزش خودداری نماید، بعد از گذشت ۳۰ روز از فعالیت های سبک تر شروع کرده تا پس از گذشت ۶ ماه بتوانید ورزش های با توپ و یا سنگین تر را انجام دهید.

 

اغلب توصیه می شود ورزش هایی مانند بوکس که احتمال آسیب و فشار زیاد به بینی دارد بهتر است بعد از گذشت یکسال و با تایید پزشک انجام دهید.

در ویدئو زیر خانم دکتر شبنم شادابی توضیحات کاملی درباره نحوه استحمام بعد از عمل بینی داده اند.

 
 

حمام کردن بعد عمل بینی

استحمام کردن با بینی جراحی شده

نحوه شستشوی صورت، بینی و استحمام بعد از هر جراحی به خصوص بعد از عمل بینی استخوانی یا گوشتی  بسیار مهم است و از توصیه های مهم مطرح شده در لیست مراقبت های بعد عمل بینی است.

 

 
 
 

عوارض طبیعی بعد از عمل رینوپلاستی چیستند؟

بهتر است درباره علائم و مشکلاتی که بعد از عمل بینی ممکن است برایتان ایجاد شود اطلاع داشته باشید تا بدون نگرانی با رعایت توصیه های پزشک، ای عوارض را پشت سر بگذارید، در زیر مجموعه ای از مسائل طبیعی پس از عمل اشاره شده است:

 • مسدود شدن بینی: احساس بسته شدن را تنفس از بینی و پر بودن بینی پس از عمل، کاملا طبیعی است و به مرور بهتر خواهد شد.
 • کبودی و تورم: هر فردی با توجه به وضعیت بدنی و میزان گستردگی عمل بینی، میزانی از کبودی و تورم را احساس خواهد کرد، بنابراین مشاهده کبودی و تورم بعد از جراحی طبیعی بوده اما با رعایت توصیه های پزشک این علائم باید روندی نزولی داشته باشند، به طور کلی برآورد شده است پس از ۲ هفته کبودی و تورم رو به بهبودی خواهند رفت.
بیشتر بخوانید
چسب زدن به بینی بعد عمل

ویدئو های واقعی از عمل بینی در اتاق عمل

 

 • تورم و کبودی زیر چشم نیز ممکن است اتفاق بیافتد که این نوع از کبودی هم پس از ۲ الی ۳ هفته فروکش می کند.
 • استفراغ و حالت تهوع پس از هر جراحی طبیعی است زیرا این موارد حاصل عوارض مواد بیهوشی و یا ضعف هستند که با گذشت زمان و بهبودی نسبی این موارد کاملا برطرف خواهند شد و جای نگرانی وجود ندارد.
 • گچ روی بینی: قبلا درباره نحوه برداشتن گچ بینی و زمان آن توضیح داده شده است اما مختصرا در ادامه باید بگوییم، زمانی که گچ، باند و چسب از روی بینی برداشته می وشد ممکن است به مقدار اندک رنگ روی پوست بینی تغییر کرده باشد که جای نگرانی نداشته و پس از ۲ الی ۳ هفته به کلی برطرف خواهد شد.

منابع:

www.otolaryngology-assoc.com

www.hopkinsmedicine.org

 

سوالات رایج بعد از عمل بینی

قبل و بعد از عمل بینی اگر درباره مراحل جراحی بینی، نحوه انجام آن و آمادگی قبل و مراقبت های بعد از جراحی بینی اطلاعات و آگاهی لازم را کسب نمایید، بهترین نتایج با کمترین عوارض را بعد از عمل بینی پشت سر خواهید گذاشت، بنابراین در صورتی که سوال و ابهامی همچنان درباره عمل بینی و مراقبت های بعد از آن دارید در انتهای مقاله مطرح کنید. در ادامه به متداول ترین سوالات در حوزه عمل بینی پاسخ داده شده است.

 

چه زمانی بعد از عمل بینی می توان سیگار کشید؟

مصرف سیگار و قلیان روند بهبودی بیمار را بعد از هر نوع جراحی بسیار کند می کند، بنابراین توصیه می شود بیمار حداقل ۲ هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف سیگار پرهیز کند.

 1. شنا کردن بعد عمل بینی مجاز است؟

  حداقل باید به مدت ۳ ماه از عمل بینی گذشته باشد تا ورزش های سنگین تر و یا شنا را آغاز کنید. در غیر این صورت ممکن است عوارض حاصل از بیهوشی و جراحی بینی بیشتر شده و یا زمان بهبودی طولانی تر شود.

 2. ورزش بوکس بعد عمل بینی ممنوع است؟

  توصیه می شود حداقل یک سال ازعمل بینی برای اینگونه ورزش ها باید گذشته باشد، البته بهتر است با مراقبت این روزش با تایید پزشک انجام شود.

 3. حمل و بلند کردن اجسام سنگین از چه زمانی قابل انجام است؟

  حداقل باید یک ماه از عمل بینی گذشته باشد و همینطور باید از اجسام سبک تر آغاز کنید تا میزان توانایی خود و عکسالعمل فعالیت را مشاهده کنید.

 4. زمان لازم ورزش پرورش اندام بعد از عمل بینی چه موقع است؟

  حداقل باید به مدت یک ماه از عمل بینی برای آغاز فعالیت های ورزشی گذشته باشد تا بهبودی نسبی حاصل شده باشد.

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
 1. سایت شما عالی هستش
  امیدوارم موفق باشید

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *