جراحی زیبایی بینی

جراحى پلاستیک زیبایى بینى که به عنوان عمل بینى یا رینوپلاستى نیز شناخته مى شود، یکى از کارآمدترین و پرطرفدار ترین عمل هاى زیبایى در بین افراد، خصوصا بانوان است. بسیارى از افرادى که از شکل و اندازه بینى خود راضى نیستند و حس مى کنند که بین بینى و سایر اجزاى صورت آنها تناسب وجود ندارد، تصمیم به انجام این عمل مى گیرند. این در حالى است که یک بینى بد فرم، بزرگ و نامتعارف به طور کلى مى تواند بر زیبایى صورت تاثیر بگذارد و از آن بکاهد.

گفتنى است جراحی زیبایی بینی یکی از دشوارترین روش های جراحی پلاستیک برای دستیابی به نتایج دائمى و مطلوب است. باید توجه داشت که تفاوت یک نتیجه خوب و یک نتیجه بد در جراحی زیبایی بینی می تواند تنها یک میلی متر باشد. بنابراین بهترین جراح زیبایی بینی باید علاوه بر مهارت جراحی کافى و ظرافت از سلیقه و زیبایی شناسی خوبى نیز برخوردار باشد.

 

چرا جراحى زیبایى بینى انجام مى شود؟ 

جراحی زیبایی بینی مى تواند به بهترین وجه جنبه های گوناگون بینى و ساختار زیرین آن را تغییر دهد، این عناصر شامل موارد زیر مى شود:

  • مشکلات مربوط به نوک و سر بینی
  • مشکلات مربوط به مجارى و راه هاى تنفسى
  • انحراف سپتوم ها
  • مشکلات مربوط به بزرگى سوراخ و پرّه بینى
  • وجود پل و برآمدگى روى تیغه بینى

 

 

 

انواع جراحى زیبایى بینى

به طور کلى جراحى زیبایى بینى به دو روش باز و بسته انجام مى شود. بسیارى از پزشکان ترجیح مى دهند این عمل را به روش باز انجام دهند، زیرا رویکرد باز به جراح امکان مشاهده و دسترسی مستقیم به ساختارهای زیرین بینی براى اعمال تغییرات و اصلاحات مورد نظر را می دهد. اما در جراحى به روش بسته پزشک امکان دسترسى کمترى به اجزاى بینى دارد و عملکرد او محدود تر است، در نتیجه دستیابى به نتیجه مورد نظر نیز تحت تاثیر قرار مى گیرد.

 

 

کاندیداى مناسب براى عمل جراحى زیبایى بینى

مناسب ترین افراد براى جراحی زیبایی بینی افراد سالم و غیر سیگاری هستند که از ظاهر بینى خود رضایت ندارند و به دنبال بهبود و تغییر شکل آن هستند.

در طول مشاوره، پزشک معالج بینی فرد را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. او در مورد تاریخچه پزشکی فرد سؤال خواهد کرد و در خصوص هرگونه آسیب احتمالى بینى در گذشته اطمینان حاصل مى کند. گفتنى است آگاهى از این موارد به عملکرد بهتر جراح کمک مى کند.

علاوه بر این بینى بیمار مورد عکسبردارى هاى متفاوتى قرار مى گیرد، به غیر از عکسبردارى هاى پزشکى که جهت معاینه و بررسى بینى صورت مى گیرد، یک تصویر بردارى دیگر نیز انجام مى شود و عکسى از بینى در قبل و بعد از عمل را در کنار یکدیگر قرار مى دهد، به این ترتیب فرد تا حدودى مى تواند نتیجه حاصل از عمل را ببیند و متوجه شود که بینى او بعد از عمل به چه شکلى در مى آید. این فناورى به بیمار کمک مى کند تا ایده ها و نظرات خود را در مورد بینى مورد نظر خود با پزشک در میان بگذارد و به نتیجه دلخواه برسد.

 

سن مناسب براى جراحى زیبایى بینى

با افزایش سن، شکل صورت و بینی نیز تغییر مى کند. اما لازم به ذکر است که انجام عمل جراحى زیبایى بینى در افراد مسن با افراد جوان بسیار متفاوت است. چراکه هنگام جوانی، بینی فرد کمی به سمت بالا سوق دارد ​​و این یکی از ویژگى هایى است که ظاهر جوانی به همراه می آورد اما با افزایش سن، بینی به سمت پایین چرخیده و افتادگى پیدا مى کند و به نظر می رسد که نسبت به سایر اجزاى صورت بزرگتر شده است.

بر این اساس دلیل جراحی زیبایی بینی براى افراد مسن ممکن است کاهش علائم پیرى، رفع افتادگى و دستیابى به ظاهرى جوان تر و شاداب تر باشد اما براى افراد جوان معمولاً جهت تغییر شکل بینی برای مطابقت بهتر با صورت مى باشد.

البته براى جراحى زیبایى بینى براى افراد نوجوان محدودیت سنى نیز وجود دارد و افراد باید به سنى رسیده باشند که بینى آنها رشد کافى خود را کرده باشد، به طورى که بعد از عمل دچار رشد و تغییر اندازه نشود. این سن براى پسران ١۶ الى ١٧ سالگى و براى دختران ١۵ الى ١۶ سالگى در نظر گرفته شده است.

 

 

عمل جراحى ثانویه و ترمیمى بینى

بسیارى از افرادى که قصد عمل جراحى زیبایى بینى را دارند، جهت اصلاح معایب و ناهنجارى هاى ناشى از اولین عمل بینى خود اقدام به این کار مى کنند. این در حالى است که عمل جراحى ثانویه و ترمیمى بینى به مراتب دشوار تر و پیچیده تر از عمل اولیه است. بنابراین بهترین جراحى زیبایى بینى آنى است که نیاز به تغییر و عمل مجدد نداشته باشد.

باید به خاطر داشت که در عمل ثانویه شانس دستیابی به نتایج مطلوب بسیار کم می شود، چراکه نمی توان در تغییر و دگرگونى بینى زیاده روی کرد. بنابراین انتخاب یک جراح بسیار ماهر و با تجربه براى این کار بسیار مهم و حیاتى است.

 

نتیجه گیرى

عمل جراحى زیبایى بینى نیز مانند هر عمل دیگرى مى تواند برخى عوارض و خطراتى را در پى داشته باشد. اما لازم به ذکر است که با داشتن شناخت کافى از جوانب عمل و انتخاب بهترین جراح متخصص گوش و حلق و بینی مناسب مى توان تا حد زیادى عوارض این عمل را کنترل کرد و از نتایج مطلوب حاصل از آن بهره برد.

 

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

Call Now Button