دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » عمل ترمیم بینی شرایط خاصی دارد؟ چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل ترمیم بینی شرایط خاصی دارد؟ چگونه انجام می شود؟

در حال حاضر با گسترش انجام عمل های جراحی زیبایی در بین جوانان مواجه هستیم. متاسفانه با افزایش این جراحی ها، فضا برای افراد سودجو محیا می شود که با دانش کم و حداقل مهارت ها در علم پزشکی اقدام به انجام جراحی های زیبایی می کنند که در نهایت موجب به وجود آمدن عوارض و مشکلاتی برای افراد می شود. برخی مواقع شدت این عوارض آن قدر است زیاد است که اصلاح آن ها به صورت کامل غیرممکن می باشد. بسيارى از افراد بعد از انجام عمل جراحى زيبايى بينى از شكل، اندازه و عملكرد بينى خود ناراضى هستند و مى خواهند نتايج حاصل از عمل قبلى را تغيير دهند.


عمل جراحى ترميمى بينى چيست؟

عمل جراحى ترميمى بينى به عملى گفته مى شود كه پس از انجام يك عمل اوليه و به منظور رفع معايب و انجام اصلاحات صورت مى گيرد. به طور كلى بیمارانی قصد انجام جراحی زیبایی ترميمى يا ثانویه بينى را دارند كه عموما از نتايج ظاهرى و زيبايى شناختى و يا عملكردى بينى خود ناراضی هستند.

اين در حالى است كه تنها ٢٠ درصد از جراحى هاى زيبايى بينى به يك جراحى ثانويه و ترميمى نياز پيدا مى كنند، اين آمار به معنى يك نفر از هر پنج نفر است. نتایج ناخوشایند حاصل از عمل جراحى بينى مى تواند ناشى از بدفرمى بينى، برداشت بیش از حد توسط جراح و یا به دلیل عدم مطلوبيت عملكرد تنفسى بیمار باشد.
جراحی زیبایی ترميمى يا ثانويه بينى یک روش پیچیده است که توسط متخصص جراحی زیبایی برای تغییر شکل یا اندازه بینی بعد از یک عمل اولیه انجام می شود.


چرا جراحى زيبايى ترميمى بينى انجام مى شود؟

برخی از مشکلاتی که بیماران بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یا سپتوپلاستی اولیه از آن شکایت دارند، عبارت اند از:
• مشكل در سوراخ بینی
• سوراخ بینی بيش از حد بالا کشيده شده
• نمايان بودن اطراف سوراخ بینی به سمت بيرون
• كج بودن و انحراف سپتوم بينى
• گرفتگى مجارى تنفسى و مشكلات تنفسى

لازم به ذكر است كه هر كدام از اين مشكلات مى توانند جزئى يا شديد باشند كه جراح متخصص زيبايى مى تواند آنها را درمان و برطرف كند.
به طور كلى هرکسی که از نتایج عمل جراحی زیبایی اوليه بینی خود ناراضی باشد، مى تواند کاندیدای جراحی زیبایی ترميمى و ثانويه باشد. معمولاً پزشك بیمار را ترغیب می کند تا ابتدا با جراح اوليه كه عمل را انجام داده است مشورت كند. در غير اين صورت گزارش پزشكى مى تواند به جراح دوم كمك كند تا نتايج مطلوبى را حاصل كند.

علاوه بر اين آمادگى بيمار به لحاظ جسمى و روانى براى انجام عمل جراحى ترميمى از اهميت بالايى برخوردار است كه بايد در نظر گرفته شود. بنابراين بعد از بحث در مورد اهداف و انتظارات بيمار از جراحى ترميمى و انجام معاینه دقیق بینی و صورت، جراح تعیین می کند که آیا جراحی ثانويه براى فرد مناسب و امکان پذیر است یا خیر.

 

 


زمان مجاز برای انجام عمل ترمیم بینی

عینک زدن ممنوع

در بیشتر موارد توصیه می شود قبل از انجام عمل جراحی رینوپلاستی ترميمى حداقل یک سال پس از انجام عمل جراحی اوليه بگذرد. چراكه برای دستيابى به نتايج مطلوب و انتظارات مورد نظر پزشك و بيمار لازم است طى يك سال بافت بينى به طور كامل ترميم شده و بهبود يافته باشد تا بتوان عمل ثانويه را با موفقيت انجام داد.

 


شرایط عمل ترمیم بینی

عمل ترمیم بینی را کسانی انجام می دهند که قبلا یک عمل بینی را تجربه کرده اند و در حال حاضر به علل گوناگونی از جمله: عدم رضایت از فرم بینی بعد از عمل، وجود مشکلات جدی بعد از عمل قبلی و… نیاز به عمل ترمیم بینی است که باید این شرایط توسط پزشک برای انجام مجدد عمل بینی تایید شود. در ادامه دکتر شبنم شادابی درباره شرایط جراحی بینی ترمیمی صحبت کرده اند:


نحوه انجام عمل ترمیم بینی چگونه است؟

عمل جراحی زیبایی ترميمى يا ثانويه بینی معمولاً به روش سرپایی و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود تا بيمار متوجه درد و ناراحتى ناشى از آن نشود. عمل جراحی زیبایی ترميمى بینی معمولاً به روش باز انجام می شود تا پزشك امکان تجسم بیشتر از آناتومی بینی و کنترل بهتر در جدا کردن بافت زخم شده بينى را داشته باشد.

همچنين در مواردی که نیاز به تغییر شکل مجدد است، براى پیوند غضروفی معمولاً از ساير نواحى بینی، گوش یا دنده استفاده مى شود. علاوه بر اين ممكن است برای اصلاح نقایص کوچک از پر كننده هاى تزريقى نيز استفاده شود، اگرچه استفاده از غضروف خود بیمار ترجیح داده می شود. انجام اين عمل معمولاً بين دو و نیم الى چهار ساعت طول می کشد. همينطور شايد لازم باشد بيمارانى كه به پيوند غضروفى نياز دارند، يك شب قبل و بعد از عمل جراحى تحت مراقبت و كنترل كامل پزشكى قرار بگيرند.


بهبودى و مراقبت هاى بعد از عمل جراحى ترمیمی بینی

بعد از انجام عمل جراحی زیبایی ثانويه بینی، بیمار معمولاً به مدت ٥ الى ٧ روز دچار کبودی و تورم می شود البته تحمل درد و ناراحتی ممكن است از عمل اوليه راحت تر و کمتر باشد، زیرا این عمل يك بار قبلاً انجام شده است. پس از پايان جراحى پزشك يك نوار و اسپلینت در بینی قرار می دهد. لازم به ذكر است كه پس از گذشت يك هفته بخيه ها، نوار و اسپيلنت داخل بينى به طور كلى برداشته مى شوند.

همچنين بيماران مى توانند پس از فروكش کبودی و تورم به محل کار و سایر فعالیت های روزانه و منظم خود بازگردند. به خاطر داشته باشيد كه چنانچه بینی رو به بهبودی مى رود نتايج عمل نيز تغيير مى كند و ظاهرى بهتر و زيباتر به خود مى گيرد. البته گفتنى است كه نتايج اولیه جراحى ترميمى بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود اما با فروکش تورم و بهبود بینی، روند تغيير و زيبايى آن ادامه خواهد یافت، بنابراين مهم است که بیمار صبر کند تا نتایج کامل شود و سپس دست به مقايسه بزند.

 

 


نتيجه گيرى

نكته مهمى كه در خصوص عمل جراحى زيبايى بينى وجود دارد اين است كه على رغم اينكه در صورت مطلوب نبودن نتايج حاصل از عمل اول مى توان نسبت به عمل جراحى ترميمى و ثانويه اقدام كرد، اما بايد توجه داشت كه عمل جراحى ترميمى بينى از عمل اوليه به مراتب دشوار تر و پيچيده تر است و در دستيابى به انتظارات و توقعات بيمار محدوديت وجود دارد. بنابراين افرادى كه قصد انجام عمل جراحى اوليه را دارند بهتر است در انتخاب پزشك و انتظارات خود نهايت دقت و ظرافت را به كار بندند.

عکس دکتر شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد تیر ماه سال1353 در تهران
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شدند

در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

Call Now Buttonتماس با پزشک