دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » عمل ترمیم بینی شرایط خاصی دارد؟ چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل ترمیم بینی شرایط خاصی دارد؟ چگونه انجام می شود؟

در حال حاضر با گسترش انجام عمل های جراحی زیبایی در بین جوانان مواجه هستیم. متاسفانه با افزایش این جراحی ها، فضا برای افراد سودجو محیا می شود که با دانش کم و حداقل مهارت ها در علم پزشکی اقدام به انجام جراحی های زیبایی می کنند که در نهایت موجب به وجود آمدن عوارض و مشکلاتی برای افراد می شود. برخی مواقع شدت این عوارض آن قدر است زیاد است که اصلاح آن ها به صورت کامل غیرممکن می باشد. بسیارى از افراد بعد از انجام عمل جراحى زیبایى بینى از شکل، اندازه و عملکرد بینى خود ناراضى هستند و مى خواهند نتایج حاصل از عمل قبلى را تغییر دهند.


عمل جراحى ترمیمى بینى چیست؟

عمل جراحى ترمیمى بینى به عملى گفته مى شود که پس از انجام یک عمل اولیه و به منظور رفع معایب و انجام اصلاحات صورت مى گیرد. به طور کلى بیمارانی قصد انجام جراحی زیبایی ترمیمى یا ثانویه بینى را دارند که عموما از نتایج ظاهرى و زیبایى شناختى و یا عملکردى بینى خود ناراضی هستند.

این در حالى است که تنها ٢٠ درصد از جراحى هاى زیبایى بینى به یک جراحى ثانویه و ترمیمى نیاز پیدا مى کنند، این آمار به معنى یک نفر از هر پنج نفر است. نتایج ناخوشایند حاصل از عمل جراحى بینى مى تواند ناشى از بدفرمى بینى، برداشت بیش از حد توسط جراح و یا به دلیل عدم مطلوبیت عملکرد تنفسى بیمار باشد.
جراحی زیبایی ترمیمى یا ثانویه بینى یک روش پیچیده است که توسط متخصص جراحی زیبایی برای تغییر شکل یا اندازه بینی بعد از یک عمل اولیه انجام می شود.

بیشتر بخوانید
آیا جراحی بینی آلرژی را درمان می کند؟

چرا جراحى زیبایى ترمیمى بینى انجام مى شود؟

برخی از مشکلاتی که بیماران بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یا سپتوپلاستی اولیه از آن شکایت دارند، عبارت اند از:
• مشکل در سوراخ بینی
• سوراخ بینی بیش از حد بالا کشیده شده
• نمایان بودن اطراف سوراخ بینی به سمت بیرون
• کج بودن و انحراف سپتوم بینى
• گرفتگى مجارى تنفسى و مشکلات تنفسى

لازم به ذکر است که هر کدام از این مشکلات مى توانند جزئى یا شدید باشند که جراح متخصص زیبایى مى تواند آنها را درمان و برطرف کند.
به طور کلى هرکسی که از نتایج عمل جراحی زیبایی اولیه بینی خود ناراضی باشد، مى تواند کاندیدای جراحی زیبایی ترمیمى و ثانویه باشد. معمولاً پزشک بیمار را ترغیب می کند تا ابتدا با جراح اولیه که عمل را انجام داده است مشورت کند. در غیر این صورت گزارش پزشکى مى تواند به جراح دوم کمک کند تا نتایج مطلوبى را حاصل کند.

علاوه بر این آمادگى بیمار به لحاظ جسمى و روانى براى انجام عمل جراحى ترمیمى از اهمیت بالایى برخوردار است که باید در نظر گرفته شود. بنابراین بعد از بحث در مورد اهداف و انتظارات بیمار از جراحى ترمیمى و انجام معاینه دقیق بینی و صورت، جراح تعیین می کند که آیا جراحی ثانویه براى فرد مناسب و امکان پذیر است یا خیر.

 

 


زمان مجاز برای انجام عمل ترمیم بینی

عینک زدن ممنوع

در بیشتر موارد توصیه می شود قبل از انجام عمل جراحی رینوپلاستی ترمیمى حداقل یک سال پس از انجام عمل جراحی اولیه بگذرد. چراکه برای دستیابى به نتایج مطلوب و انتظارات مورد نظر پزشک و بیمار لازم است طى یک سال بافت بینى به طور کامل ترمیم شده و بهبود یافته باشد تا بتوان عمل ثانویه را با موفقیت انجام داد.

بیشتر بخوانید
عمل جراحی بینی فانتزی

 


شرایط عمل ترمیم بینی

عمل ترمیم بینی را کسانی انجام می دهند که قبلا یک عمل بینی را تجربه کرده اند و در حال حاضر به علل گوناگونی از جمله: عدم رضایت از فرم بینی بعد از عمل، وجود مشکلات جدی بعد از عمل قبلی و… نیاز به عمل ترمیم بینی است که باید این شرایط توسط پزشک برای انجام مجدد عمل بینی تایید شود. در ادامه دکتر شبنم شادابی درباره شرایط جراحی بینی ترمیمی صحبت کرده اند:


نحوه انجام عمل ترمیم بینی چگونه است؟

عمل جراحی زیبایی ترمیمى یا ثانویه بینی معمولاً به روش سرپایی و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود تا بیمار متوجه درد و ناراحتى ناشى از آن نشود. عمل جراحی زیبایی ترمیمى بینی معمولاً به روش باز انجام می شود تا پزشک امکان تجسم بیشتر از آناتومی بینی و کنترل بهتر در جدا کردن بافت زخم شده بینى را داشته باشد.

همچنین در مواردی که نیاز به تغییر شکل مجدد است، براى پیوند غضروفی معمولاً از سایر نواحى بینی، گوش یا دنده استفاده مى شود. علاوه بر این ممکن است برای اصلاح نقایص کوچک از پر کننده هاى تزریقى نیز استفاده شود، اگرچه استفاده از غضروف خود بیمار ترجیح داده می شود. انجام این عمل معمولاً بین دو و نیم الى چهار ساعت طول می کشد. همینطور شاید لازم باشد بیمارانى که به پیوند غضروفى نیاز دارند، یک شب قبل و بعد از عمل جراحى تحت مراقبت و کنترل کامل پزشکى قرار بگیرند.


بهبودى و مراقبت هاى بعد از عمل جراحى ترمیمی بینی

بعد از انجام عمل جراحی زیبایی ثانویه بینی، بیمار معمولاً به مدت ۵ الى ٧ روز دچار کبودی و تورم می شود البته تحمل درد و ناراحتی ممکن است از عمل اولیه راحت تر و کمتر باشد، زیرا این عمل یک بار قبلاً انجام شده است. پس از پایان جراحى پزشک یک نوار و اسپلینت در بینی قرار می دهد. لازم به ذکر است که پس از گذشت یک هفته بخیه ها، نوار و اسپیلنت داخل بینى به طور کلى برداشته مى شوند.

بیشتر بخوانید
تقویت غضروف بینی با جراحی

همچنین بیماران مى توانند پس از فروکش کبودی و تورم به محل کار و سایر فعالیت های روزانه و منظم خود بازگردند. به خاطر داشته باشید که چنانچه بینی رو به بهبودی مى رود نتایج عمل نیز تغییر مى کند و ظاهرى بهتر و زیباتر به خود مى گیرد. البته گفتنى است که نتایج اولیه جراحى ترمیمى بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود اما با فروکش تورم و بهبود بینی، روند تغییر و زیبایى آن ادامه خواهد یافت، بنابراین مهم است که بیمار صبر کند تا نتایج کامل شود و سپس دست به مقایسه بزند.

 

 


نتیجه گیرى

نکته مهمى که در خصوص عمل جراحى زیبایى بینى وجود دارد این است که على رغم اینکه در صورت مطلوب نبودن نتایج حاصل از عمل اول مى توان نسبت به عمل جراحى ترمیمى و ثانویه اقدام کرد، اما باید توجه داشت که عمل جراحى ترمیمى بینى از عمل اولیه به مراتب دشوار تر و پیچیده تر است و در دستیابى به انتظارات و توقعات بیمار محدودیت وجود دارد. بنابراین افرادى که قصد انجام عمل جراحى اولیه را دارند بهتر است در انتخاب پزشک و انتظارات خود نهایت دقت و ظرافت را به کار بندند.

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.