دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » عمل جراحی بینی استخوانی
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

عمل جراحی بینی استخوانی

همه ی کسانی که قصد انجام عمل جراحی بینی را دارند پرسش های بی شماری در ذهن شان نقش می بندد. برای رفع ابهامات موجود لازم است تا به پزشکی حاذق و معتبر مراجعه می کنند که با کمک او بتوانند نوع بینی و تمامی جوانب عمل این نوع بینی را بشناسند.

به عنوان مثال عمل جراحی بینی استخوانی که یکی از زیباترین عمل های بینی شناخته شده است.  اغلب افرادی با ویژگی های مشخص این عمل را انجام می دهند. یرای اثبات این موضوع می توان به میزان بالای رضایتمندی به این نوع از عمل بینی اشاره کرد. با این اوصاف در نهایت روز به روز بر تعداد متقاضیان انجام آن افزوده می شود تا حدی که ایران دارای رتبه نخست در عمل جراحی بینی است.

با مطالعه نوشتار پیش رو می توانید اطلاعاتی پیرامون نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل جراحی کسب کنید، این نکات بسیار مهم و ضروری می تواند شانس موفقیت امیز بودن عمل جراحی تان را بیش از پیش افزایش دهد.

ویژگی های بینی استخوانی

با توجه به نشانه هایی می توان نوع بینی را مشخص کرد و بر اساس همین تشخیص صحیح می توان اقدام به عمل جراحی بینی نمود. بینی استخوانی با بینی گوشتی و عمل بینی گوشتی کمی متفاوت است و با مشخصات زیر همراه است.

 • نظر ظاهری: بینی استخوانی با شکلی نوک تیز معروف به عقابی، فرم خم و منحنی در طول بینی و همین طور قوزی در وسط بینی با ابعاد مختلف در بینی های استخوانی مشاهده می شود.
 • از جهت پوستی: افرادی که از ویژگی های بینی استخوانی برخوردارند پوست بینی شان نازک است تا حدی که استخوان های روی بینی به راحتی قابل مشاهده و ملموس است.
 • ساختمان داخلی: این نوع بینی غضروفی، استخوانی بسیار محکم است.

 

علت استخوانی شدن بینی

احتمالا این سوال برایتان مطرح شود که چرا دارای بینی استخوانی هستید؟ برای علت رشد بینی استخوانی می توانیم به این موارد اشاره کنیم. عواملی مانند: رشد بیش از حد استخوان ها که تحت شرایط و عوامل ژنتیکی است و همینطور وارد شدن ضربات مستقیم فیزیکی به بینی از دیگر عوامل شکل گیری این نوع بینی هستند.

نکات لازم قبل از عمل جراحی

بینی استخوانی عمل شدهقبل از اقدام برای جراحی لازم است تا به نکاتی توجه کنید:

 • در اولین قدم برای عمل جراحی بینی استخوانی لازم است از بهترین متخصص گوش و حلق و بینی کمک بگیرید، زیرا این عمل بسیار حساس و پیچیده است که مهارت و دقت بالای جراح را می طلبد.
 • توجه داشته باشید به مدت ۱۰ روز قبل از انجام عمل جراحی بینی از مصرف دارو های مانند: آسپرین، ایبوبروفن، دیکلوفناک و هر گونه داروی ضد التهابی دیگری پرهیز کنید.
 • از ۳ هفته قبل از زمان عمل جراحی تان اگر به سیگار یا هر گونه مواد مخدر و مشروبات الکلی اعتیاد دارید، باید کنار بگذارید تا از عوارض جانبی بعد از عمل جراحی در امان باشید و دوران بهبودی را به سرعت طی کنید.
 • قبل از عمل جراحی ناشتا باشید بدین معنا که از حدود ۸-۱۲ ساعت قبل از ورود به اتاق عمل چیزی میل نکرده باشید.
 • در روز عمل لباس های راحتی و گشاد به تن کنید تا برای آزمایش های قبل از عمل اذیت نشوید.
 • جراحی بینی را از سوابق پزشکی تان مطلع کنید و پرونده پزشکی تان را در اختیارش قرار دهید.
 • در خصوص تغذیه قبل از عمل هم می توانید رژیم غذایی مناسبی را برگزینید برای سهولت در این امر از پزشک متخصص تغذیه برای دریافت برنامه غذایی کمک بگیرید.
 • در روز عمل از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • هر گونه لوازم زینتی مانند: انگشتر، دستبند، گردنبد را به همراه خود نداشته باشید.
 • فردی امن را تحت عنوان همراه در کنار خود داشته باشید تا در مواقع لازمه از شما حمایت عاطفی و فیزیکی کند.
 • اگر هر گونه سوال و ابهامی در ذهن تان در این خصوص وجود داشت حتما با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مطرح کنید.
بیشتر بخوانید
بهترین جراح بینی کیست؟

فیلم عمل جراحی بینی استخوانی

در اینجا فیلم عمل جراحی بینی توسط خانم دکتر شبنم شادابی متخصص گوش و حلق و بینی را مشاهده می کنید.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که مراحل عمل بینی با توجه به نوع بینی ( استخوانی، گوشتی) نوع عمل بینی (رینوپلاستی، سپتوپلاستی، رینوسپتوپلاستی، ترمیمی و …)، و نیز اهدافی که از عمل دنبال می شود متفاوت است.

عمل جراحی بینی استخوانی

بنابراین مهم ترین مرحله ای که باید پیش از انجام عمل بینی پشت سر بگذارید شرکت در جلساتی است که در آن در ابتدا نوع بینی شما ارزیابی می شود و نکاتی در زمینه بینی تان به شما گفته می شود.

برای مثال جراحی بینی استخوانی و با عمل بینی گوشتی با هم تفاوت هایی دارند که افراد دارای این نوع بینی ها باید از آن ها مطلع باشند.

 • بعد از این که شما در خصوص تصمیم جراحی بینی اطمینان حاصل کردید انواع اقدامات ضروری قبل از عمل بینی باید انجام شود. مثل عکسبرداری ها و انواع آزمایشاتی که نتایج آن باید به جراح بینی تحویل داده شود.
 • در همان جلسات اولیه جراح بینی از آمادگی های قبل از جراحی بینی استخوانی با شما صحبت خواهد کرد و نکاتی که باید پیش از انجام عمل بینی استخوانی رعایت کنید را گوشزد می کند.
 • تفاوت هایی که به لحاظ ساختاری بین دو بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد موجب می شود روند جراحی و نیز نتایجی که از آن ها حاصل می شود نیز با تفاوت هایی همراه باشد.
 • در روز مقرر روند جراحی با انجام بیهوشی مراجعه کننده آغاز می شود.
 • پزشک جراح برش هایی را در بخش های مختلف بینی بر حسب بهترین روش جراحی بینی که برگزیده است انجام می دهد.
 • در جراحی بینی استخوانی به روش باز برش هایی در بخش های بیرونی و نیز داخلی بینی انجام می شود و پوست بینی از عضلات و استخوان های زیرین خود جدا می شود.
 • به دلیل این که بینی های استخوانی میزان استخوان و غضروف زیادی دارند باید برش ها در جهت کاهش و فرم دهی به استخوان و غضروف ها باشد.
 • در عمل بینی استخوانی، قوز روی بینی برداشته می شود، لوله های بینی به اندازه مناسبی فرم دهی و قرینه سازی می شوند، و افتادگی نوک بینی برطرف می شود.
 • در نهایت بعد از این که استخوان ها و غضروف ها به اندازه کافی برداشته شدند پوست اضافی نیز برش خورده و مقدار لازم آن روی بینی قرار داده می شود.
 • آخرین مرحله از جراحی بینی انجام بخیه در محل برش ها است.
 • بعد از انجام بخیه پانسمان هایی رو بینی گذاشته می شود و روند جراحی به اتمام می رسد.
بیشتر بخوانید
جراحی بینی برای بیماران قلبی

خلاصه ای از مراحل عمل بینی استخوانی

 1. عمل جراحی بینی استخوانی طی مراحلی مشخص انجام می شود. در ابتدا جراح حاذق بینی در طی جلسه ای پیش از عمل در مورد نوع و ساختار بینی صحبت می کند و تمامی ابعاد بینی از جمله: تقارن، ضخامت، نوع پوست و وجود انحراف بینی را مورد ارزیابی قرار می دهد.
 2. سپس با توجه به تمامی این این نکات یکی از دو تکنیک برای عمل جراحی بینی را انتخاب می کند، عمل جراحی بینی ممکن است به یکی از دو روش باز و بسته انجام شود.
 3. اقدام دیگر پس از آمادگی های لازم قبل از عمل، قرار گرفتن تحت بیهوشی عمومی است تا فرد در حین عمل متوجه دردی نشود.
 4. در ادامه جراح پوست را از ساختمان بینی جدا می کند و با برشی در طی این عملیات تغییراتی در غضروف و استخوان های این نوع بینی ایجاد می کند. ممکن است در برخی از موارد برای ظرافت بیشتر عمل از روش سمباده کشیدن بر روی استخوان بینی استفاده کند.
 5. در نهایت با اعمال کامل تغییرات پوست بدون کوچکترین تغییری در سر جای خود قرار می گیرد و تعدادی بخیه و اسپیلینت برای پیوند بهتر پوست گذاشته می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

مهارت و تبحر پزشک برای رسیدن به نتیجه ای رضایت بخش حائز اهمیت است. اما نمی توان نقش مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی نادیده گرفت.

 • بعد از اتمام عمل جراحی بینی حتی در نوع خوابیدن هم باید مراقبت کرد تا بینی تان دچار مشکلی نشود. سعی کنید حدالامکان به مدت یک هفته به پشت بخوابید و سرتان را کمی بالاتر از بدن تان قرار دهید.
 • برای استحمام و شستشوی بدن نباید سرتان را مستقیما زیر دوش قرار دهید.
 • تا می توانید از خندیدن های زیاد خودداری کنید، زیرا ممکن است فشار های به بینی تان وارد کند.
 • انجام هر گونه فعالیت جسمانی سنگین و نیمه سنگین را به بعد از بهبودی کامل موکول کنید.
 • برای کاهش درد و التهاب موجود می توانید از دارو های ضد درد تجویزی پزشک استفاده کنید.
 • تا یک هفته از غذا های مایع و آبکی مانند: سوپ تغذیه کنید تا بدن انرژی لازم برای بازسازی و ترمیم بافت جراحی شده را داشته باشد.
 • طبق دستور پزشک تان تا حدود ۶ ماه باید بینی تان را چسب بزنید تا فرم زیبایی به خود بگیرد، نکته قابل ذکر این است که پزشک باید در طول جلسات معاینه و چکاپ بینی تان را چسب بزند و به طور خود سر این کار را انجام ندهید.
 • در آخر این که هر گونه علائم غیر طبیعی مشاهده کردید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید
جراحی لوزه سوم در کودکان

تفاوت عمل بینی استخوانی با بینی گوشتی

عمل بینی استخوانی با عمل بینی گوشتی تفاوت های بسیاری دارند که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

 • بینی گوشتی دارای پوستی ضخیم است که همین امر روند جراحی را دشوارتر می کند و امکان ایجاد تغییرات و میزان تغییرات در این نوع بینی بسیار کمتر از بینی های استخوانی است. در بینی های استخوانی پوست نازک است و با یک برش می توانند تمامی تغییراتی که برای بهبود ظاهر بینی لازم است را پیاده سازی کنند.

بنابراین کسانی که دارای بینی های استخوانی هستند نسبت به افراد دارای بینی های گوشتی از نتیجه جراحی رضایت بیشتری دارند.

تفاوت-عمل-بینی-گوشتی-و-استخوانی

 • زمان ماندگاری تورم در بینی های استخوانی بسیار کوتاه تر از دوره تورم بینی های گوشتی بعد از عمل بینی است. به همین دلیل نتیجه نهایی عمل بینی استخوانی زودتر از بینی گوشتی ظاهر می شود و موجب جلب رضایت افراد می گردد.
 • بینی های استخوانی در مدت زمان کوتاهی تورم شان بهبود پیدا می کند بنابراین می توانند خیلی زود چسب های روی بینی را کنار بگذارند اما کسانی که بینی های گوشتی دارند باید مدت زمان طولانی تری از چسب های روی بینی استفاده کنند تا تورم بینی زودتر بهبود پیدا کند. به این جهت که یکی از راهکار ها برای کاهش زمان تورم بینی بعد از عمل بینی استفاده از چسب بینی است.
 • به دلیل این که غضروف و استخوان بینی گوشتی بسیار کم است احتمال افتادگی نوک بینی بعد از عمل در این نوع بینی بیشتر از بینی های استخوانی است. در مواردی نیاز است که برای بینی های گوشتی از نواحی مختلفی غضروف برداشته شده و به ناحیه نوک بینی پیوند زده شود. اما این اقدام در بینی های استخوانی انجام نمی شود، زیرا که بینی استخوانی به اندازه کافی استخوان و غضروف دارد.

نتیجه گیری

با رعایت نکات مذکور در این نوشتار می توانید بینی زیبایی داشته باشید که جذابیت و جلوه ای متفاوت به چهره تان می بخشد. هم چنین باید گفت عمل جراحی بینی استخوانی یکی از پرطرفدار ترین عمل های بینی است و حتی در صورت تمایل می توانید بینی تان را به شکل فانتزی عمل کنید.

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام
  من خانمی هستم ۴۲ساله حدود ۱۲ سال پیش عمل جراحی گردن انجام دادم که فیکس شده خواستم بدونم برای جراحی بینی مشکلی نیست

  پاسخ
  • با سلام.
   برای جراحی بینی حتما باید از پزشکی که شما رو قبلا جراحی کرده نامه تایید دریافت کنید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *