دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » عمل جراحی بینی استخوانی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل جراحی بینی استخوانی

همه ی کسانی که قصد انجام عمل جراحی بینی را دارند پرسش های بی شماری در ذهن شان نقش می بندد. برای رفع ابهامات موجود لازم است تا به پزشکی حاذق و معتبر مراجعه می کنند که با کمک او بتوانند نوع بینی و تمامی جوانب عمل این نوع بینی را بشناسند.

به عنوان مثال عمل جراحی بینی استخوانی که یکی از زیباترین عمل های بینی شناخته شده است.  اغلب افرادی با ویژگی های مشخص این عمل را انجام می دهند. یرای اثبات این موضوع می توان به میزان بالای رضایتمندی به این نوع از عمل بینی اشاره کرد. با این اوصاف در نهایت روز به روز بر تعداد متقاضیان انجام آن افزوده می شود تا حدی که ایران دارای رتبه نخست در عمل جراحی بینی است.

 

 

با مطالعه نوشتار پیش رو می توانید اطلاعاتی پیرامون نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل جراحی کسب کنید، این نکات بسیار مهم و ضروری می تواند شانس موفقیت امیز بودن عمل جراحی تان را بیش از پیش افزایش دهد.

ویژگی های بینی استخوانی

با توجه به نشانه هایی می توان نوع بینی را مشخص کرد و بر اساس همین تشخیص صحیح می توان اقدام به عمل جراحی بینی نمود. بینی استخوانی با بینی گوشتی و عمل بینی گوشتی کمی متفاوت است و با مشخصات زیر همراه است.

 • نظر ظاهری: بینی استخوانی با شکلی نوک تیز معروف به عقابی، فرم خم و منحنی در طول بینی و همین طور قوزی در وسط بینی با ابعاد مختلف در بینی های استخوانی مشاهده می شود.
 • از جهت پوستی: افرادی که از ویژگی های بینی استخوانی برخوردارند پوست بینی شان نازک است تا حدی که استخوان های روی بینی به راحتی قابل مشاهده و ملموس است.
 • ساختمان داخلی: این نوع بینی غضروفی، استخوانی بسیار محکم است.
بیشتر بخوانید
تاثیرات جراحی بینی بر چهره

 

علت استخوانی شدن بینی

احتمالا این سوال برایتان مطرح شود که چرا دارای بینی استخوانی هستید؟ برای علت رشد بینی استخوانی می توانیم به این موارد اشاره کنیم. عواملی مانند: رشد بیش از حد استخوان ها که تحت شرایط و عوامل ژنتیکی است و همینطور وارد شدن ضربات مستقیم فیزیکی به بینی از دیگر عوامل شکل گیری این نوع بینی هستند.

 

نکات لازم قبل از عمل جراحی

بینی استخوانی عمل شدهقبل از اقدام برای جراحی لازم است تا به نکاتی توجه کنید:

 • در اولین قدم برای عمل جراحی بینی استخوانی لازم است از بهترین متخصص گوش و حلق و بینی کمک بگیرید، زیرا این عمل بسیار حساس و پیچیده است که مهارت و دقت بالای جراح را می طلبد.
 • توجه داشته باشید به مدت 10 روز قبل از انجام عمل جراحی بینی از مصرف دارو های مانند: آسپرین، ایبوبروفن، دیکلوفناک و هر گونه داروی ضد التهابی دیگری پرهیز کنید.
 • از 3 هفته قبل از زمان عمل جراحی تان اگر به سیگار یا هر گونه مواد مخدر و مشروبات الکلی اعتیاد دارید، باید کنار بگذارید تا از عوارض جانبی بعد از عمل جراحی در امان باشید و دوران بهبودی را به سرعت طی کنید.
 • قبل از عمل جراحی ناشتا باشید بدین معنا که از حدود 8-12 ساعت قبل از ورود به اتاق عمل چیزی میل نکرده باشید.
 • در روز عمل لباس های راحتی و گشاد به تن کنید تا برای آزمایش های قبل از عمل اذیت نشوید.
 • جراحی بینی را از سوابق پزشکی تان مطلع کنید و پرونده پزشکی تان را در اختیارش قرار دهید.
 • در خصوص تغذیه قبل از عمل هم می توانید رژیم غذایی مناسبی را برگزینید برای سهولت در این امر از پزشک متخصص تغذیه برای دریافت برنامه غذایی کمک بگیرید.
 • در روز عمل از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • هر گونه لوازم زینتی مانند: انگشتر، دستبند، گردنبد را به همراه خود نداشته باشید.
 • فردی امن را تحت عنوان همراه در کنار خود داشته باشید تا در مواقع لازمه از شما حمایت عاطفی و فیزیکی کند.
 • اگر هر گونه سوال و ابهامی در ذهن تان در این خصوص وجود داشت حتما با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مطرح کنید.
بیشتر بخوانید
تقویت غضروف بینی با جراحی

فیلم عمل جراحی بینی استخوانی

در اینجا فیلم عمل جراحی بینی توسط خانم دکتر شبنم شادابی متخصص گوش و حلق و بینی را مشاهده می کنید.

مراحل عمل جراحی بینی استخوانی

 1. عمل جراحی بینی استخوانی طی مراحلی مشخص انجام می شود. در ابتدا جراح حاذق بینی در طی جلسه ای پیش از عمل در مورد نوع و ساختار بینی صحبت می کند و تمامی ابعاد بینی از جمله: تقارن، ضخامت، نوع پوست و وجود انحراف بینی را مورد ارزیابی قرار می دهد.
 2. سپس با توجه به تمامی این این نکات یکی از دو تکنیک برای عمل جراحی بینی را انتخاب می کند، عمل جراحی بینی ممکن است به یکی از دو روش باز و بسته انجام شود.
 3. اقدام دیگر پس از آمادگی های لازم قبل از عمل، قرار گرفتن تحت بیهوشی عمومی است تا فرد در حین عمل متوجه دردی نشود.
 4. در ادامه جراح پوست را از ساختمان بینی جدا می کند و با برشی در طی این عملیات تغییراتی در غضروف و استخوان های این نوع بینی ایجاد می کند. ممکن است در برخی از موارد برای ظرافت بیشتر عمل از روش سمباده کشیدن بر روی استخوان بینی استفاده کند.
 5. در نهایت با اعمال کامل تغییرات پوست بدون کوچکترین تغییری در سر جای خود قرار می گیرد و تعدادی بخیه و اسپیلینت برای پیوند بهتر پوست گذاشته می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

مهارت و تبحر پزشک برای رسیدن به نتیجه ای رضایت بخش حائز اهمیت است. اما نمی توان نقش مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی نادیده گرفت.

 • بعد از اتمام عمل جراحی بینی حتی در نوع خوابیدن هم باید مراقبت کرد تا بینی تان دچار مشکلی نشود. سعی کنید حدالامکان به مدت یک هفته به پشت بخوابید و سرتان را کمی بالاتر از بدن تان قرار دهید.
 • برای استحمام و شستشوی بدن نباید سرتان را مستقیما زیر دوش قرار دهید.
 • تا می توانید از خندیدن های زیاد خودداری کنید، زیرا ممکن است فشار های به بینی تان وارد کند.
 • انجام هر گونه فعالیت جسمانی سنگین و نیمه سنگین را به بعد از بهبودی کامل موکول کنید.
 • برای کاهش درد و التهاب موجود می توانید از دارو های ضد درد تجویزی پزشک استفاده کنید.
 • تا یک هفته از غذا های مایع و آبکی مانند: سوپ تغذیه کنید تا بدن انرژی لازم برای بازسازی و ترمیم بافت جراحی شده را داشته باشد.
 • طبق دستور پزشک تان تا حدود 6 ماه باید بینی تان را چسب بزنید تا فرم زیبایی به خود بگیرد، نکته قابل ذکر این است که پزشک باید در طول جلسات معاینه و چکاپ بینی تان را چسب بزند و به طور خود سر این کار را انجام ندهید.
 • در آخر این که هر گونه علائم غیر طبیعی مشاهده کردید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید
قرینه سازی سوراخ های بینی با جراحی

نتیجه گیری

با رعایت نکات مذکور در این نوشتار می توانید بینی زیبایی داشته باشید که جذابیت و جلوه ای متفاوت به چهره تان می بخشد. هم چنین باید گفت عمل جراحی بینی استخوانی یکی از پرطرفدار ترین عمل های بینی است و حتی در صورت تمایل می توانید بینی تان را به شکل فانتزی عمل کنید.

عکس دکتر شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد تیر ماه سال1353 در تهران
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شدند

در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

Call Now Buttonتماس با پزشک