دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » آیا خروپف با جراحی بینی درمان می شود ؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آیا خروپف با جراحی بینی درمان می شود ؟

خروپف مشکل آزار دهننده ای می باشد که نه تنها خود فرد بلکه اطرافیان وی را نیز اذیت می کند و عارضه ای جدی و خطرناک است که باید برطرف و درمان شود.خروپف می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال جدی به نام سندرم آپنه خواب انسدادی (وقفه تنفسی در خواب) به شمار آید که به علل مختلف در خواب اتفاق می‌افتد. در زمان خواب و با شل شدن عضلات بدن در قسمت‌های مختلف از جمله حلق سبب باریک شدن مسیر تنفس می‌شود و این باریک شدن با ارتعاش قسمت‌های مختلف حلق و به ویژه زبان کوچک و کام نرم همراه می‌شود که خروپف را به دنبال دارد. خروپف همراه با قطع گه گاهی تنفس در زمان خواب، افت شدید و مکرر اکسیژن را در پی دارد و افت اکسیژن می‌تواند زمینه ساز بروز بیماری‌های خطرناک همچون پرفشاری خون، سکته قلبی و مغزی، دیابت و مشکلات خلقی شود. بنابراین تمامی افرادی که به این مشکل مبتلا می باشند باید به دنبال راهی برای برطرف کردن آن باشند.درمان خروپف با جراحی بینی روش نوینی است که که در این مقاله به آن می پردازیم .

درمان خروپف با جراحی بینی

برای درمان خروپف از روش های مختلفی استفاده می شود که گاهاً می تواند سخت و پیچیده باشد. در ابتدا برای درمان این عارضه آزار دهننده تغییر در سبک زندگیتوصیه می شود. مصرف برخی دارو ها یا انجام تمرینات خانگی همچون قورت دادن آب دهان با دهان باز و تمرین هایی که به باز شدن راه هوایی گلو کمک می کند ، از روش های غیر جراحی درمان این عارضه هستند. البته در برخی موارد ممکن است با انجام جراحی بینی نیز ، خرخر های شبانه و خروپف برطرف شوند.

با توجه به اینکه انسداد راه عبور هوا در کدام قسمت بینی اتفاق افتاده ، جراحی های مختلفی برای درمان خروپف به کار گرفته می شود. به عنوان مثال زمانی که هیچ مشکلی در بینی وجود نداشته باش ، هوا هم به راحتی رد شده و صدایی هم ایجاد نخواهد شد. حساسیت، تورم و مشکلات لوزه ، کج شدن سپتوم بینی بر اثر برخورد ضربه، افزایش وزن و بزرگ شدن دیواره داخل بینی نیز با تنگ کردن راه تنفسی سبب خروپف می شوند.

روشهای جراحی برای درمان خروپف عبارتنداز :

  • جراحی زبان کوچک ( فارینگوپلاستی )
  • سپتوپلاستی یا جراحی تیغه بینی
  • و جراحی برای درمان پولیپ

چه عواملی باعث ایجاد خروپف می شوند ؟

  • شکل دهان یا کام شما می‌تواند باعث خروپف شود. کسانی که مجاری تنفسی باریکی دارند احتمال خروپف در آن‌ها بیشتر است.
  • مصرف الکل یا کمبود خواب می‌تواند منجر به شل شدگی بیشتر بافت‌های گلو شده که نتیجه آن ایجاد خر و پف در خواب خواهد بود.
  • افرادی که مبتلا به فشار خون بالا و بیماری‌های عروقی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آپنه و اختلالات خواب قرار دارند
  • مشکلات بینی شامل انسداد، احتقان یا انحراف تیغه بینی ممکن است باعث ایجاد و تشدید خروپف شود.
  • موقعیت سر روی بالش در خواب از دیگر دلایل و علل خروپف در طول خواب است.
  • افراد چاق و کسانی که اضافه وزن دارند، بیشتر از سایر افراد خر و پف می‌کنند. همچنین اسید معده کسانی که اضافه وزن دارند در طول خواب به سمت مری باز می‌گردد و احتمال بروز خر و پف را افزایش می‌دهد.

با جراحی بینی خروپف چگونه درمان می شود ؟

با جراحی بینی از میزان خروپف فرد کاسته می شود اما این روش درمان قطعی خروپف نیست. این جراحی در باز شدن راه های تنفسی فرد موثر است و همین امر تنفس شما را هنگام خواب بهتر می کند اما در واقع برای برطرف کردن دقیق مشکلات انسداد دستگاه تنفسی، به معاینه ی دقیق حلق و بینی توسط دکتر متخصص گوش و حلق و بینی نیاز است . اگر مشکلی در ساختار بینی باشد، جراح می تواند بافت آن را درمان کند. جراح شاید نیاز به برداشتن بخشی از غضروف داشته تا راه هوایی را باز کرده و شکل سپتوم را تغییر دهد.

اگر خروپف شما به علت آپنه ی خواب باشد، جراح ممکن است با جراحی بینی به خر و پف کردنتان خاتمه دهد. عمل رینوپلاستی لبه های راه های هوایی را تقویت می کند تا از انسداد آن ها موقع خواب جلوگیری شود. همین به بهبود وضعیت خر و پف کردن شما کمک می کند. که احتمال دارد بخاطر مشکلات ساختاری باشد. برخی مشکلاتی مثل آسم و آلرژی احتمال کمتری دارد که با رینوپلاستی حل شوند.

خر و پف کردن بعد از عمل بینی علتش چیست؟

برخی از افراد پس از جراحی بینی هنگام خواب خروپف می کنند که این اتفاق چند هفته بعد از عمل بینی طبیعیست. باید بدانید درطی دوره ریکاوری‌تان، داخل بینی متورم است. این تورم راه هوایی را باریک کرده بخاطر همین خر و پف می کنید. که با از بین رفتن تورم این مشکل هم حل می شود.

هزینه درمان خروپف با جراحی بینی چقدر است ؟

هزینه انجام عمل همانند باقی عمل ها به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. اما در نظر داشته باشید عمل سپتوپلاستی جز عمل های درمانی است در صورتی که به این عنوان عمل را انجام دهید بیمه هزینه عمل را به شما می دهد. در صورتی که برای درمان خروپف همزمان با عمل سپتوپلاستی از عمل رینوپلاستی  نیزاستفاده کنید، و جراحی شما به عمل زیبایی تغییر کند ، همه هزینه های عمل را خودتان باید پرداخت کنید.

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.