دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » جراحی بینی با نوک پهن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی بینی با نوک پهن

آیا از پهن بودن نوک بینی خود ناراحتید؟ نمی‌دانید آیا جراحی برای شما مناسب است یا نه؟ با ما همراه باشید در این مقاله به بررسی جراحی بینی با نوک پهن می‌پردازیم.
  در این مقاله با عنوان «جراحی بینی با نوک پهن» مجموعه ای از اطلاعات درباره این نوع جراحی گردآوری کرده ایم و در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. مخاطب ما، افرادی هستند که قصد دارند بینی خود را عمل کنند. تمام موارد مهم و قابل توجه که قبل از جراحی بینی باید بدانند، را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جراحی بینی با نوک پهن

بسیاری از افراد برای زیباتر شدن یا با هدف تنفس بهتر، دست به عمل جراحی بینی می‌زنند. امروز قصد داریم در رابطه با نوع خاصی از عمل زیبایی بینی صحبت کنیم. افرادی که بینی نوک پهن دارند، باید بدانند که جای هیچ نگرانی نیست و علم پزشکی آماده این است که به آنها اعتماد به نفس و زیبایی بدهد.

علل داشتن بینی نوک پهن

افراد به دلایل زیر ممکن است بینی نوک پهنی داشته باشند:

 • ژنتیک: ژنتیک عامل اصلی داشتن بینی های نوک پهن و گوشتی است. این مدل بینی در بین ایرانی ها بسیار رایج است. بسیاری از افراد از اینکه بینی ها به این شکل است رنج می‌برند. راه حل این مشکل، جراحی است.
 • پل بینی کوتاه: در برخی از افراد، نوک بینی پهن نیست. اما کوتاه بودن پل بینی سبب شده تا نوک آن کوتاه به نظر برسد.
 • تصادف یا اتفاق: گاهی یک بدشانسی باعث می‌شود فرم بینی کاملا عوض شود. تصادف یا اتفاقاتی که در ورزش حرفه ای رخ می‌دهد، ممکن است شکستگی دماغ و به دنبال آن، پهن شدن نوک بینی را به همراه داشته باشند.

هدف جراحی بینی با نوک پهن

جراحی بینی برای افراد مختلف با اهداف متفاوتی انجام می‌شود. اینکه هدف از عمل کردن بینی هر شخص، دقیقا چه باشد، به موارد زیادی از جمله وضعیت عمومی و ظاهر و درخواست خود فرد بستگی دارد. اما جراحی بینی با نوک پهن معمولا برای دستیابی به اهداف زیر انجام می‌شود:

 • کاهش اندازه کلی بینی بزرگ و پهن
 • تنگ کردن نوک پهن بینی
 • صاف کردن برجستگی های روی بینی
 • کوتاه کردن نوک بینی
 • کاهش نوک پیاز بینی

اگر جراح بینی شما به اندازه کافی متخصص باشد و کار جراحی بینی نوک پهن را با مهارت و دقت انجام دهد، تاثیر زیادی در ظاهر شما خواهد گذاشت به ویژه زمانی که نتیجه طبیعی به نظر برسد.

انواع عمل های جراحی بینی با نوک پهن

روش های مختلفی برای اصلاح فرم بینی های نوک پهن وجود دارد. پزشک با توجه به وضعیت شما و شکل دلخواه بینی که به دنبال آن هستید، بهترین روش را روی بینی شما انجام خواهد داد. راه های مختلف جراحی بینی با نوک پهن عبارتند از:

 • اصلاح استخوان: شکل بینی تا اندازه زیادی توسط غضروف و استخوان آن تعیین می‌شود. در بیشتر موارد جراحی بینی با نوک پهن، لازم است تا ساختار استخوانی بالای بینی تغییر کند. در این موارد، جراح، استخوان بینی را می‌شکند. این شکستن استخوان اصطلاحا «استئوتومی» نام دارد و برای تنگ تر شدن پل بینی انجام می‌شود.
 • جراحی باز: یکی از روش های رایج جراحی بینی با نوک پهن، جراحی باز است. منظور از عمل باز، ایجاد برش در داخل سوراخ بینی است. روش باز برای بینی هایی مناسب است که به بازسازی و ترمیم جزئی نیاز دارند. جای زخم پس از عمل به سختی قابل مشاهده است.
 • جراحی بسته: در روش جراحی بسته، برش در داخل سوراخ بینی نمی‌خورد بلکه در زیر نوک دماغ، بین دو سوراخ، بریده شده و عمل انجام می‌شود. این نوع جراحی، برای بینی هایی است که بازسازی عمده نیاز دارند و جای زخم آن نیز باقی‌ می‌ماند اما به سختی مشاهده می‌شود زیرا در زیر نوک بینی است.

مقایسه تیپلاستی و سایر روش ها

پزشکان به عمل جراحی بینی با نوک پهن، «تیپلاستی» می‌گویند. در این روش نوک پهن یا به اصطلاح، نوک پیازی بینی را اصلاح می‌کنند. برخی از افراد با تصور تهاجمی بودن عمل جراحی، به دنبال روش های جایگزین هستند.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید بهتر است درباره روش های جایگزین جراحی با پزشک خود مشورت کنید. برخی از گزینه های اصلاح فرم بینی بدون جراحی ممکن است به شما توصیه شود مانند پرکننده های پوستی یا تزریق فیلر. اما باید بدانید که این روش ها اثر موقتی دارند و در طولانی مدت پاسخگوی نیاز شما نیستند. علاوه بر آن، جراحی بینی، چندان تهاجمی محسوب نمی‌شود زیرا متخصص گوش حلق و بینی حرفه ای، استراتژی های موثری برای به حداقل رساندن تعداد برش ها و اندازه آنها دارند.

بهترین جراج بینی با نوک پهن

بهبودی پس از جراحی بینی با نوک پهن

عمل جراحی بینی با نوک پهن، یک عملا کاملا تهاجمی محسوب نمی‌شود. برای عمل ممکن است فرد را بیهوش کنند یا با یک بی حسی موضعی، به شکل سرپایی عمل را انجام دهند. پس از مرخص شدن از بیمارستان و در دوره نقاهت، موارد زیر را تجربه خواهید کرد:

 • پس از عمل به احتمال زیاد، بینی شما را گچ می‌گیرند و داخل سوراخ های بینی نیز، گاز استریل می‌گذارند. گاز استریل موجود در سوراخ های بینی را می‌توانید در پایان هفته اول خارج کنید. برای یک هفته اول، پزشک مسکن تجویز می‌کند تا درد و ناراحتی شما را به حداقل برساند.
 • پس از عمل، همواره تحت نظر پزشک هستید تا وضعیت عمومی شما چک شود. در این مدت، مراقبت های بعد از عمل نیز براش شما توضیح داده خواهد شد.
 • پس از اینکه با صلاحدید پزشک، گچ روی بینی برداشته شود، تمریناتی برای بهبودی سریعتر بینی توصیه خواهد شد که باید آنها را انجام دهید.
 • یک تا دو هفته اول پس از عمل، کبودی، درد و تورم شدیدی حس می‌کنید. اما نگران نباشید زیرا عمل جراحی بینی با نوک پهن، یک فرایند گسترده و تدریجی برای بازسازی بینی است و برای مشاهده نتیجه باید به آن زمان بدهید. با کمی صبر، مشاهده می‌کنید که تورم رفته رفته کاهش می‌یابد و بینی شما ظاهر متفاوتی پیدا خواهد کرد.

انتخاب جراح مناسب برای عمل بینی با نوک توپی شکل

مهمترین قسمت عمل بینی، انتخاب جراح مناسب است. جراح شما می‌تواند باعث شود تا عمل شما موفقیت آمیز باشد یا باعث شکست و سرخوردگی شما شود. پس حتما برای انتخاب جراح مناسب، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • مهارت او در جراحی بینی با نوک پهن
 • عکس های قبل و بعد از عمل را در مورد عمل های پیشین او نگاه کنید
 • انتظارات خود را از عمل بینی برای او شرح دهید و ببینید آیا می‌تواند شما را به هدفتان برساند یا نه

نگران نباشید، در صورتی که با دقت پزشک خود را انتخاب کنید از ظاهر بینی خود در آینده لذت خواهید برد

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *