دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » تزریق کورتون بعد عمل بینی چگونه است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تزریق کورتون بعد عمل بینی چگونه است؟

احتمالاً در خصوص تزریق کورتون بعد از جراحی بینی موضوعاتی را شنیده اید. در این مقاله می خواهیم که در خصوص انواع مزایا و کاربردهایی که تزریق کورتون بعد عمل بینی دارد، موضوعاتی را مطرح کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تورم بعد از جراحی بینی و علت تزریق کورتون

تورم یا به اصطلاح عامیانه باد داشتن بینی از مهم ترین عوارضی است که بعد از جراحی بینی رخ می دهد. این عارضه از جمله عوارض طبیعی و موقتی است که همه افراد با شدت و ضعف متفاوتی تجربه می کنند. به همین دلیل است که سبب می شود مشاهده نتیجه نهایی جراحی بینی با تاخیر ظاهر شود.

یکی از مهم ترین اقداماتی که افراد انجام می دهند این است که از پزشکان جراح خود راهکار هایی را دریافت می کنند تا مدت زمان دوام تورم بینی بعد عمل بینی را کاهش دهند.

از مهم ترین روش هایی که در این جهت بکار گرفته می شود تزریق کورتون به نوک بینی است. این ماده با تاثیراتی که از خود به جای می گذارد سبب می شود که مدت زمان تورم بینی کاهش یابد و میزان تورم نیز کاهش خواهد داشت. در نتیجه افراد در کوتاه ترین زمان می توانند که نتیجه نهایی بعد از عمل بینی را مشاهده کنند.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی در چه مواردی انجام می شود؟

باید توجه داشته باشید که روند تزریق کورتون برای همه افراد انجام نخواهد شد. صرفاً کسانی که شرایط زیر را دارا باشند صلاحیت تزریق کورتون را پیدا خواهند کرد. به همین دلیل ضروری است که در خصوص شرایط خود فکر کنید سپس برای انجام این اقدام به پزشک جراح مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین دکتر جراحی بینی طبیعی

این عمل معمولا برای افراد زیر انجام می شود:

  • کسانی که پوست بینی شان ضخامت بالایی دارد؛ به طور کلی کسانی که دارای بینی های گوشتی هستند ضخامت پوست بینی شان زیاد است. در نتیجه سرعت بهبود و کاهش تورم بعد از جراحی بینی بسیار کند پیش می رود. در این موارد تزریق کورتون و همچنین استفاده از چسب بینی بعد از جراحی به این دسته از عزیزان توصیه می شود. زیرا این دو راهکار در افزایش سرعت بهبودی تاثیری غیر قابل انکار دارد.
  • کسانی که مدت زمان زیادی از جراحی بینی شان گذشته است و روند کاهش تورم با کندی پیش می رود.
  • کسانی که یک نوبت در ناحیه بینی جراحی انجام داده باشند.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی در کدام ناحیه انجام می شود؟

تزریق کورتون در بخش عقبی نوک بینی انجام می شود. زیرا که احتمال دارد در این بخش بافت اسکار ایجاد شده باشد و یک ناحیه ای ایجاد شود که پر و سفت تر از بخش های دیگر باشد.

برای تزریق کورتون از چه آمپولی کمک می گیرند؟

آمپول تریامسینولون در دسته های انواع محصولاتی قرار می گیرد که دارای کورتون می باشد. این آمپول در غلظت های مختلفی تولید و ارائه می شود و پزشکان تعیین می کنند که کدام آمپول به مراجعه کننده تزریق گردد.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی چگونه انجام می شود؟

مراحل تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی به شرح زیر است:

در ابتدا آمپول تریامسینولون را همراه با لیدوکایین ترکیب می کنند. سپس با سرنگ هایی مخصوص به بخش های خاصی که از قبل تعیین شده است، تزریق می گردد.

بیشتر بخوانید
بعد از عمل بینی چه عوارضی ایجاد می شود؟

لیدوکایین به منظور ایجاد بی حسی و نیز کاهش بروز درد در بخش تزریق شده به آمپول اضافه می شود.

به همین دلیل کسانی که نگران بروز درد در هنگام تزریق کورتون هستند می توانند بدون نگرانی و استرس نسبت به انجام تزریق کورتون اقدام کنند.

مهم ترین نکته ای که باید در هنگام تزریق رعایت شود میزان غلظت آمپول است. اگر میزان آن زیاد باشد می تواند با عارضه هایی همچون تغییر رنگ پوست یا نازک شدن بیش از حد پوست همراه باشد. این عوارض در صورتی که ایجاد شوند به سختی قابل برطرف کردن خواهند بود. البته جراحان بینی مهارت زیادی در این زمینه دارند و می توانند با کمترین احتمال بروز خطر این اقدام را برای شما انجام دهند.

تزریق کورتون چه زمانی اثر می گذارد؟

پس از تزریق کورتون و آمپول تریامسینولون اثر گذاری آن یک هفته به طول می انجامد. پس از گذشت یک هفته از تزریق شاهد بروز و ظهور تغییراتی در بخش های مختلف بینی خواهید بود.

گزارش ها حاکی از آن است که حداقل دو  هفته و حداکثر ۶ هفته لازم است که از تزریق کورتون بگذرد تا اثرات آن آشکار گردد. بنابراین نیازی به نگرانی در هفته های ابتدایی مبنی بر عدم اثر گذاری تزریق کورتون نباید داشته باشید.

تزریق کورتون به نوک بینی

فواصل زمانی بین تزریقات کورتون

در صورتی که دوباره نیاز به تزریق باشد متخصصین بلافاصله این اقدام را انجام نمی دهند. بلکه باید مدت زمانی از تزریق اولیه کورتون بگذرد تا متخصصین و جراحان اجازه تزریق مجدد کورتون را صادر کنند.

به طور میانگین متخصصین بر این باورند که باید میان دو نوبت تزریق کورتون زمانی مابین ۶ الی ۸ هفته فاصله وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

خاتمه

توصیه می شود که در خصوص تزریق کورتون حتماً مشورت هایی را از متخصصین دریافت کنید زیرا که این اقدام از حساسیت بالایی برخوردار است و باید با دقت بالا و مهارت زیادی انجام شود تا زمینه ساز بروز انواع مشکلات نباشد.

بسیاری از افراد به دلیل ناگاهی و سماجت در این زمینه می خواهند که حتماً این اقدام برایشان انجام شود. اما متخصصین هرگز تسلیم آنها نخواهند شد زیرا از عواقب کار آگاهی دارند. صرفا در موادی این اقدام انجام خواهد شد که مراجعه کننده شرایط لازم را احراز کرده باشد.

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *