دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » آیا عمل بینی در دوران کرونا خطرناک است؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آیا عمل بینی در دوران کرونا خطرناک است؟

برای خیلی از متقاضیان جراحی بینی سوالی پیش می آید که آیا عمل بینی در دوران کرونا خطر ناک است ؟ در این مقاله به موضوع تاثیر کرونا بر عمل بینی پرداخته شده است.

با طولانی شدن دوران شیوع کرونا، عمل زیبایی بینی همچنان انجام می شود. جراحی بینی به دلیل ارتباط مستقیم با مخاط بینی و شیوع ویروس کرونا از همین طریق، اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی را قبل و بعد از عمل زیبایی بینی بیشتر می کند. بهتر است قبل از اقدام به عمل بینی از چالش های مراقبت بعد از عمل بینی در دوران کرونا آگاه شوید.

تاثیر کرونا بر جراحی بینی

تاریخچه شیوع این بیماری در کشور

ویروس کرونا در سال ۱۳۹۹ در ایران همچون سایر کشورهای دنیا شیوع پیدا کرد. در ابتدا به دلیل ناشناخته بودن این ویروس ترس بسیار زیادی در افراد شکل گرفت. بسیاری از رفتارها و عادات زندگی مردم تحت تاثیر این ویروس قرار گرفت و قرنطینه های خانگی و دوری افراد از یکدیگر به بخشی از زندگی مردم تبدیل شد.

بسیاری از اقدامات پزشکی غیر ضروری مانند جراحی های زیبایی به دلیل الزام به قرنطینه و دوری از محیط های پر رفت و آمد بیماران مانند بیمارستان ها کنار گذاشته شد.

از طرفی طولانی شدن سبک زندگی کرونایی سبب عادی شدن وضعیت و اقدام مجدد افراد به انجام عمل های زیبایی مانند عمل بینی در کرونا شده است. کم کم مردم به ماندن در خانه و ارتباطات مجازی خو گرفته و عادت کردند.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح بینی کیست؟

کاهش یا افزایش جراحی بینی در کرونا

در ابتدای شیوع ویروس کرونا، تمامی اقدامات پزشکی غیر ضروری مانند عمل های زیبایی و جراحی های پلاستیک از سوی مقامات پزشکی ممنوع شد. مضاف بر اینکه ویروس کرونا از راه تنفس و انتقال ویروس در هوا از طریق بینی و دهان شیوع پیدا می کند.

بنابراین عمل رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) بسیار حساس تر و نگران کننده تر تلقی می شد. با گذشت زمان و ارائه دستورالعمل های پزشکی و بهداشتی، کم کم بیماران از نظر سابقه پزشکی، سن و بیماری های زمینه ای به گروه های مختلفی از کم خطر تا پر خطر تقسیم شده و برای انجام عمل های زیبایی در دوران شیوع کرونا اولویت بندی شدند.

افرادی با شرایط زیر پر خطر محسوب شده و نمی توانند اقدام به عمل زیبایی بینی در دوران کرونا کنند:

  • افراد با سن بالاتر از ۶۰ سال
  • افراد با بیماری های زمینه ای

با این حال استفاده بیشتر از تماس های تصویری و ارتباطات مجازی در دوران قرنطینه باعث توجه بیشتر بر روی اعضای صورت شده و در نتیجه سبب افزایش جراحی های زیبایی صورت گشته است. و به نحوی تاثیر جراحی بینی در چهره مهم شده است.

ماندن بیشتر در خانه و تمرکز بیشتر بر روی صورت در تماس های تصویری بازار عمل زیبایی از جمله عمل بینی را حتی در دوران اوج کرونا نیز همچنان پر رونق نگه داشت

تاثیر کرونا بر عمل بینی با رعایت پروتکل های بهداشتی

واضح است که عمل بینی به دلیل ارتباط مستقیم با مخاط بینی و شیوع ویروس کرونا از همین طریق، اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی را قبل و بعد از عمل زیبایی بینی بیشتر می کند.

در دوران شیوع کرونا عدم ابتلای بیمار به کوید ۱۹ بسیار مهم بوده و لازم است ۷۲ ساعت پیش از عمل، تست کرونا انجام شود و بیمار در این مدت قرنطینه شود تا از هرگونه احتمال ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری گردد.

همچنین پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان نیز لازم است به صورت مرتب آزمایش تشخیص کرونا بدهند؛ البته بعد از ارائه واکسن کرونا تا حد زیادی این نگرانی ها برطرف شده و افرادی که واکسن کرونا زده اند با خیالی آسوه تر به بیمارستان و مراکز درمان مراجعه می کنند.

همچنین جهت رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی، تعداد همراهان بیمار محدود شده و نیز تعدادی از جلسات مشاوره ای قبل و بعد از عمل بینی به صورت مجازی و از راه دور برگزار می شود.

محیط بیمارستان و اتاق عمل باید مرتبا ضدعفونی شده و کادر پزشکی و کارکنان اتاق عمل از پوشش مخصوص مانند ماسک، گان و عینک برای افزایش محافظت از انتقال ویروس استفاده کنند.

عمل بینی برای بیمار مبتلا به کرونا چگونه است؟

در آزمایشاتی که پیش از رینوپلاستی از بیمار گرفته می شود سابقه ابتلا به کرونا مشخص خواهد شد. بنابراین پزشک تصمیم می گیرد که آیا امکان عمل بینی وجود دارد یا خیر.

ولی به طور کلی اگر بیمار مبتلا به ویروس کرونا به طور کامل بهبود یافته باشد و عوارضی از ویروس در ریه وی مشاهده نشود، منعی برای جراحی زیبایی بینی و بیهوشی کامل وی وجود نخواهد داشت.

مراقبت های پس از عمل بینی در دوران کرونا

در ابتدا پیش از عمل بینی انتخاب یک جراح بینی متبحر اهمیت زیادی دارد و پس از آن اقدامات لازم بعد از عمل بینی همانند قبل باید رعایت شود ولی به دلیل شیوع کرونا چالش هایی نیز به همراه خواهد داشت.

به عنوان مثال محدودیت های رفت و آمدی جهت معاینه و یا اقداماتی همچون کشیدن تامپون بینی و کشیدن بخیه ها ممکن است وجود داشته باشد و فردی که عمل کرده است نباید زیاد در محیط های پر خطر مانند کلینیک و بیمارستان حضور پیدا کند. البته دوران کرونا و شرایط قرنطینه از طرفی سبب ماندن بیشتر بیمار و استراحت آسان تر وی در منزل نیز می شود

استفاده از ماسک پس از عمل بینی در کرونا

ماسک یکی از الزامات اجرایی در دوران شیون ویروس کرونا در سراسر دنیا است. حتی پس از تزریق واکسن نیز همچنان پیشنهاد می شود تا زمان درمان ۱۰۰ درصدی و قطع زنجیره سرایت ویروس کرونا همچنان از ماسک استفاده شود؛ بنابراین یکی از مهمترین سوالات در این دوران، درباره استفاده از ماسک پس از رینوپلاستی است.

در جواب به این سوال می توان اشاره کرد که استفاده از ماسک مشکلی ایجاد نمی کند ولی لازم است دستورالعمل و روش صحیح ماسک زدن را از پزشک خود مطلع شوید.

به عنوان مثال در هفته اول عمل که هنوز آتل بر روی بینی وجود دارد چندان استفاده از ماسک مشکلی ایجاد نخواهد کرد زیرا فشار و تماسی با خود بینی نخواهد داشت. ولی پس از برداشتن آتل و تغییراتی که در جریان عمل در استخوان، غضروف و پوست بینی ایجاد شده است، استفاده زیاد از ماسک ممکن است به بینی فشار وارد کرده و حتی باعث انحراف و تغییر شکل بینی شود. بنابراین باید بیشتر در منزل بمانید تا مجبور به استفاده از ماسک نشوید.

بهتر است از ماسک های پارچه ای و بزرگ استفاده کنید تا کمترین فشار به بینی وارد شود؛ همچنین از شیلدهایی محافظ صورت استفاده کرده تا در کنار ماسک، محافظت بیشتری از شما انجام شود.

تاثیر کرونا بر عمل بینی با زدن واکسن

واکسن کرونا پیش از عمل بینی:

اگر پیش از عمل بینی خود، واکسن کرونا را تزریق کرده اید بهتر است حداقل ۲ هفته صبر کنید تا اگر هر گونه علائمی بعد از تزریق واکسن وجود دارد در این مدت مشخص شود. همچنین این مدت جهت افزایش سطح آنتی بادی بدن نیز لازم است حتما در نظر گرفته شود.

واکسن کرونا پس از عمل بینی:

پس از عمل بینی مشکلی از جهت تزریق واکس کرونا وجود ندارد و هیچ تداخلی میان این دو گزارش نشده است.

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *