دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » هر آنچه از بیهوشی در جراحی بینی باید بدانید
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

هر آنچه از بیهوشی در جراحی بینی باید بدانید

هر آنچه از بیهوشی در جراحی بینی باید بدانید

استفاده از داروهای بیهوشی برای انجام جراحی جز لاینفک مراحل جراحی محسوب می شود. جراحی زیبایی بینی نیز از این امر مستثنی نیست و اغلب با تزریق داروی بیهوشی به فرد فرآیند جراحی آغاز می شود. علاوه برای استفاده از داوری بیهوشی برخی، با استفاده از داروهای بی حسی موضعی مراحل جراحی زیبایی بینی را طی می کنند.

از بیهوشی در جراحی های زیبایی چه می دانید؟ چه عوارضی بعد از بیهوشی متوجه بیمار است؟ ما در این مقاله سعی داریم اطلاعات مختصری در مورد بیهوشی در جراحی زیبایی بینی در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

بیهوشی در جراحی بینی

برای انجام جراحی بینی می توان از روش بیهوشی و یا بی حسی موضعی استفاده کرد. هر کدام از این روش ها به منظور کاهش دردها و ناراحتی های ایجاد شده در طول جراحی استفاده می شوند که می توانند متفاوت باشند. زمانی که فرد بیهوش و یا بی حس می گردد، حرکات وی محدود شده و جراح می تواند با راحتی بیش تری عملیات جراحی را اجرایی نماید.

 

روش های جراحی بینی با بیهوشی و با بی حسی

در حال حاضر سه نوع از بیهوشی وجود دارد که اغلب جراحی ها با استفاده از آن صورت می گیرد که شامل موارد زیر می شود:

  • بی حسی موضعی یا داخل وریدی (IV)
  • بیهوشی مک
  • بی حسی نیمه هشیار (Twilight sedation)
  • بیهوشی عمومی
بیشتر بخوانید
چسب زدن به بینی بعد عمل

در برخی مواقع ممکن است روش های فوق با یکدیگر ترکیب شوند و مورد استفاده قرار بگیرند.

لذا انواع بیهوشی که برای جراحی بینی استفاده می گردد معمولاً شامل بیهوشی عمومی و یا داخل وریدی که ترکیبی از بی حسی های موضعی(لیدوکائین و اپی نفرین) می باشد. این ترکیب می تواند موجب بی حسی بینی و کاهش خونریزی گردد.

پیش از هر عملیاتی پزشک سوابق بیمار را بررسی کرده و تست های خاصی را برای وی تجویز می نماید. پس از دریافت نتایج آزمایش و با توجه به آن ها، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح بینی بهترین روش بیهوشی و همچنین جراحی را برای وی تجویز می نماید. اما بیش تر جراحان بینی بیهوشی عمومی را به عنوان بهترین روش بیهوشی برای عمل جراحی بینی معرفی می نمایند.

افراد کاندید برای بیهوشی و بی حسی

روش های نام برده می تواند مزایا و یا معایبی نیز در زمینه ایمنی، هزینه و عوارض جانبی با خود به همراه داشته باشند. روشی که برای بیهوشی یا بی حسی بیمار در جراحی بینی استفاده می گردد، به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

  • ترجیح و اولویت بیمار
  • تشخیص جراح بینی
  • سوابق بیماری مراجع
  • وضعیت سلامتی فعلی بیمار
  • میزان تهاجمی بودن جراحی

جراحان بینی برای این نوع از جراحی، بیهوشی عمومی را با توجه به آنکه یک عمل جراحی پیچیده و تهاجمی است، ترجیح می دهند.

انواع روش های بیهوشی برای جراحی

در اینجا به بررسی انواع روش های بیهوشی برای جراحی می پردازیم. توجه داشته باشید که پزشک متخصص گوش و حلق و بینی با توجه به سوابق و پرونده شما روش متناسب با شرایط شما را انتخاب می کند. در اینجا به انواع این روش ها اشاره می کنیم:

بیشتر بخوانید
عمل جراحی بینی فانتزی

بی حسی موضعی

بی حسی موضعی یکی از انواع بیهوشی محسوب شده که برای بی حس کردن سطحی قسمت های مختلف بدن استفاده می گردد. داروهای مخصوص بیهوشی از طریق وریدی تزریق می شوند و آثار آنها برای مدت نیم ساعت ماندگاری دارند.

زمانی که این داروها تزریق می شوند، ناحیه مورد تزریق و بافت های زیرین آن دچار بی حسی می شوند. در برخی موارد ابتدا سطح پوست بی حس شده و سپس با استفاده از د.زهای متفاوت قسمت های دیگر بی حس می شوند. این نوع از بی حسی از ایجاد حس درد در فرد جلوگیری کرده و موجب ریلکس شدن و راحتی بیمار در حین جراحی می شود. بی حسی موضعی می تواند با داروهای خوراکی ترکیب شده و به دلیل مصرف آن بیمار در عین هوشیاری احساس دردی نداشته باشد.

بی حسی داخل وریدی

بی حسی داخل وریدی برای بسیاری از جراحی ها مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند که تشخیص دوز مناسب از داروی بیهوشی نیازمند مهارت های جراح و متخصص بیهوشی می باشد. هدف از استفاده روش بیهوشی داخل وریدی از بین بردن هوشیاری و حرکت بیمار در حین جراحی بدون تاثیرگذاری بر روی ریتم تنفس وی می باشد.

این نوع از بیهوشی نیازی به ماسک تنفسی ندارد. اما به منظور تامین اکسیژن بیش تر، این ماسک ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. هزینه این نوع بیهوشی نیز از بیهوشی عمومی کم تر است.

عوارض بی حسی داخل وریدی

عوارض ناشی از بی حسی داخل وریدی شامل حالت تهوع، سردرد و اختلالات خواب و بی خوابی می شود که می تواند برای چندین ساعت ادامه پیدا کند. در صورتی که از دوز مناسبی در این روش بیهوشی استفاده شود، می تواند روشی کارآمد در بی حسی بیماران در جراحی بینی باشد.

بیشتر بخوانید
تزریق کورتون بعد عمل بینی چگونه است؟

 

بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی، عملیاتی است که توسط متخصص بیهوشی صورت می گیرد. این نوع از بیهوشی می توانند از طریق استنشاقی و یا داخل وریدی انجام شود.

هر چند که بیش تر بیماران در خصوص عوارض ناشی از بیهوشی عمومی اظهار نگرانی می کنند، بهتر است بدانید در صورتی که این عملیات توسط فرد متخصص انجام گیرد، کاملا بی خطر خواهد بود.

 

 

عوارض جانبی بیهوشی

هر چند، تمامی انواع بیهوشی دارای عوارض و خطراتی هستند. بنابراین جراح بینی پیش از انجام عمل چندین آزمایش برای بررسی وضعیت بیمار انجام می دهد تا برای انجام بیهوشی بدون عارضه اطمینان حاصل نماید.

عوارض جانبی حاصل از بیهوشی بسیار نادر می باشد، مگر آنکه فرد به داروی بیهوشی واکنش آلرژیک نشان دهد. در موارد محدودی، بی حسی موضعی می تواند به جریان خون وارد شده و بر روی تنفس، فشار خون و ضربان قلب فرد تاثیر منفی بگذارد.

نتیجه گیری

روش انتخابی برای انجام بیهوشی جراحی بینی می تواند بر اساس صلاح دید پزشک، نظر بیمار و وضعیت سلامتی وی باشد. در صورتی که عملیات بیهوشی توسط فرد غیر متخصص صورت پذیرد، ممکن است عوارض جانبی ناشی از آن خطر آفرین باشد.

توصیه می کنیم برای انجام جراحی های زیبایی به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا بهترین روش برای بیهوشی یا بی حسی متناسب با شرایط شما را تجویز نماید.

راه های ارتباطی با دکتر شبنم شادابی :

شماره های تماس 

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح بینی در تهران یا بهترین جراح صورت در تهران مراجعه نمایید.​​

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *