دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » بینی زین اسبی شکل و رفع ایرادات آن با جراحی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بینی زین اسبی شکل و رفع ایرادات آن با جراحی

بینی زین اسبی در اثر برداشتن بیش از حد غضروف و استخوان بینی اتفاق می افتد و یکی از عوارض جراحی بینی است. بینی زینی شکل معمولاً در اثر اصرار بیش از حد بیمار برای ایجاد قوس پشت بینی و همچنین بی دقتی جراح در خین عمل ایجاد می شود.

خوشبختانه این عارضه با جراحی های ترمیمی بینی قابل اصلاح می باشد.ترمیم عارضه بینی زینی شکل معمولاً با استفاده از غضروف های گوش انجام می شود.

بینی زین اسبی

اکثریت قریب به اتفاق مبتلایان به ناهنجاری بینی زینی قربانی نوعی تصادف یا آسیب هستند که باعث ریزش ساختاری پل بینی آنها می شود. دلیل اینکه دماغ زینی به نام “دماغ بوکسور” نیز شناخته می شود به دلیل رواج آن در عرصه مبارزات حرفه ای است. آسیب جدی و مداوم به ناحیه بینی اغلب منجر به ریزش پل دائمی می شود. این معمولاً به دلیل شکستگی یا زوال استخوان بینی است. سایر عوامل مادرزادی نیز می توانند این موضوع را تشدید کنند یا علت غالب باشند.

بینی زین اسبی شکل چگونه است ؟

در این فرم بینی بخش های غضروفی از بافت های وسط بینی حد فاصل نوک تا قوز، دچار تورفتگی می شود علت این عارضه ، کمبود و ضعف غضروف در بخش نامبرده است ؛ به منظور برطرف نمودن فرم زین اسبی بینی ، گرافت های لازم از بخش های دیگر بدن برداشت گشته و در نواحی فاقد غضروف به نحو موثری جای می گیرند.

به طور کلی درک ساختار اصلی بینی هنگام تغییر شکل بینی زینی مهم است. دو عنصر اصلی وجود دارد که وقتی ، تا حد تغییر شکل بد شکل می‌شوند. آنها غضروف بالایی بینی و پل یا استخوان بینی هستند. پل بینی بالای غضروف بالایی بینی قرار دارد و برای حمایت و ساختار به این توده بافت متکی است. هنگامی که استخوان بینی یا تکیه گاه غضروف شکسته یا کاهش یافته است، اغلب نتیجه یک پل فرو ریخته است.

بینی زین اسبی شکل

علت ایجاد فرم بینی زین اسبی شکل چیست ؟

علت این عارضه  بینی زینی شکل می تواند بیمارهای مادر زادیی به نام سفیلیس و یا بیماری جزام باشد. در واقع عامل دیگری نیز باعث این بیماری بینی زینی شکل می شود و آن سپتوم استخوانی است که در اثر ضربه به صورت ایجاد می شود.

در جریان عمل سپتوپلاسی نیز به خاطر برداشتن بیش از حد غضروف سپتوم این عارضه یعنی زینی شکل بینی ایجاد می شود.

سایر عوامل ایجاد این عارضه بینی زینی شکل :

  • ژنتیکی
  • بیماری تروما که باعث ایجادهماتوم و یا آبسه تیغه بینی و در نهایت نکروز تیغه بینی می شود.
  • سوراخ شدن بینی
  • بیمارهای نظیر جزام ،سفیلیس ، سالک
  • نژاد
  • بیمارهای وگنر و مصرف کوکایین

درمان عارضه بینی زینی شکل به این طریق است که جراح از بافت های خود بینی برای ترمیم بینی استفاده می کند. اگربافت مورد نیاز را نتواند از خود بینی استفاده کند مجبور به استفاده از بافت گوش ،بافت دنده،لگن و سایر بخش های بدن  می کند تا بتواند بینی را ترمیم بکند.

در هر صورت برای جراحی بینی زینی شکل اولا باید در مورد جراحی بینی با متخصص و جراح بینی خود صحبت کنید ودر صورت نیاز به عمل در مورد آن مشورت نمایید.

ترمیم و جراحی بینی زینی شکل چگونه است ؟

ترمیم بینی زینی نوعی جراحی زیبایی بینی است، اما نسبت به روش معمولی فرم دادن به بینی پیچیده تر است. به جای تراشیدن یا شکل دادن به ساختار بینی موجود، بازسازی بینی زینی نیازمند پیوند غضروف جدید برای بازیابی ساختار و شکل بینی است. داشتن یک جراح گوش حلق و بینی با مهارت و تجربه لازم برای این عمل پیچیده بسیار مهم است.

همانطور که گفته شد در این نوع جراحی برای ترمیم و اصلاح فرم بینی از گرافت و غضروف استفاده می شود که گرافت در علم پزشکی و در روند جراحی به انتقال بافت از یک ناحیه از بدن فرد به ناحیه دیگر گفته می شود. این انتقال بافت می تواند از بدن شخص دیگری هم صورت پذیرد. در جراحی ترمیمی بینی از گرافت استفاده شود و بافت غضروفی برای پیوند به بینی برداشته شود. گرافت ارتباطی به کوچک یا بزرگ بودن بینی ندارد و اگر نیاز باشد، در بینی های کوچک نیز از گرافت استفاده می شود و با توجه به صلاحدید جراح امکان انتقال بافت غضروفی به بینی را دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

سپتوم (تیغه میانی بینی)

جراح عموماً سعی می کند تا انتقال غضروف از سپتوم یا همان تیغه وسط بینی صورت گیرد زیرا احتمال جذب این غضروف در بدن بسیار کم است. اما در اکثر موارد، غضروف های این ناحیه در جراحی اولیه برداشته شده اند و جراح ناچار به انتقال غضرووف از نواحی دیگری است.

گوش

بعد از سپتوم، برداشتن غضروف از گوش رایج ترین تکنیک در گرافت است. جراح با ایجاد برشی کوچک در قسمت پشت گوش، مقداری غضروف از این ناحیه برمی دارد. باید گفت که این کار بدون هیچ گونه تغییری در ظاهر گوش انجام می شود.

دنده ها

گاهی بنا به تشخیص جراح، انتقال غضروف به بینی از طریق دنده ها انجام می شود. در این روش، برش کوچکی زیر سینه ایجاد می شود و سپس غضروف به میزان مورد نیاز از این ناحیه خارج می شود

غضروف بینی

دوران نقاهت و بهبودی بعد از جراحی بینی زین اسبی شکل

جراحی تغییر شکل بینی به زمان برای بهبودی نیاز دارد به خصوص اگر این روش شامل برداشت غضروف از ناحیه دیگری از بدن باشد.در این مدت، بیماران باید مراقب باشند تا از فعالیت هایی که ممکن است منجر به ضربه فیزیکی به بینی شود، اجتناب کنند.

در صورتی که بینی به تنهایی بهبود یابد، تورم قابل مشاهده باید در عرض چند هفته کاهش یابد، در حالی که بهبودی کل ساختار، داخل و خارج، ممکن است تا یک سال طول بکشد. باید دقت نمایید که در این جراحی مانند تمام جراحی‌ها، خطر عفونت یا خونریزی بعد از عمل وجود دارد.

کلام آخر

بینی زینی یکی از دشوارترین ناهنجاری‌های مورفو-عملکردی بینی برای اصلاح است، زیرا نه تنها مستلزم پوشاندن با پیوند، بلکه نیازمند بازسازی آناتومیک تمام ساختارهای درگیر است. در این جراحی گرافت‌های به‌دست‌آمده از غضروف سپتوم یا کانکال، بخیه می‌شوند تا در صورت لزوم ضخامت را افزایش دهند.بنابراین اگر شما نیز احساس بدفرمی و بدشکلی در بینی خود دارید می توانید با پزشک و جراح بینی خود مشورت نمایید تا هرچه زودتر بدفرمی بینی خود را اصلاح نمایید.

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *