دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » بهترین جراح بینی کیست؟
مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

بهترین جراح بینی کیست؟

عمل بینی از مهم ترین و شایع ترین جراحی هایی زیبایی است که این روز ها بسیاری از جراحان پلاستیک و متخصصین مختلف در حوزه های مختلف مرتبط با جراحی، بدین جراحی دست می زنند. با وجود اینکه بسیاری از دختران و پسران علاقه دارند که این عمل را انجام دهند مهم ترین مساله ای که از سوی اینان مورد نگرانی و دغدغه است این است که بهترین جراح بینی را چگونه بیابند؟ قبل از عمل بینی به چه نکاتی باید توجه کنند؟ و سوالاتی از این قبیل که در ادامه مطلب به تمامی آن ها پاسخ داده شده است.

 جراحی بینی

از این رو به دفعات مکرر از زبان اغلب جوانان و علاقه مندان به عمل بینی شنیده ایم که بهترین جراح بینی کیست؟


آنچه همه درباره جراحی بینی نمی دانند

جراحى زیبایى بینى که به عنوان عمل بینى یا رینوپلاستى نیز شناخته مى شود، یکى از کارآمدترین و پرطرفدار ترین عمل هاى زیبایى در بین افراد، خصوصا بانوان است. بسیارى از افرادى که از شکل و اندازه بینى خود راضى نیستند و حس مى کنند که بین بینى و سایر اجزاى صورت آنها تناسب وجود ندارد، تصمیم به انجام این عمل مى گیرند. این در حالى است که یک بینى بد فرم، بزرگ و نامتعارف به طور کلى مى تواند بر زیبایى صورت تاثیر بگذارد و از آن بکاهد، برای دریافت نتیجه عالی بعد از عمل بینی به بهترین متخصص گوش، حلق بینی مراجعه کنید.

نمونه هایی از جراحی بینی توسط دکتر شبنم شادابی

گفتنى است عمل زیبایی بینی یکی از دشوارترین روش های جراحی پلاستیک برای دستیابی به نتایج دائمى و مطلوب است. باید توجه داشت که تفاوت یک نتیجه خوب و یک نتیجه بد در عمل زیبایی بینی می تواند تنها یک میلی متر باشد. بنابراین بهترین جراح زیبایی بینی باید علاوه بر مهارت جراحی کافى و ظرافت از سلیقه و زیبایی شناسی خوبى نیز برخوردار باشد.

مدل های مختلف بینی

جراحی بینی چیست؟

سوالی ساده و در عین حال اساسی!

این روزها عمل بینی را زیاد می شنویم اما اینکه چه قدر درباره حقیقت آن بدانیم مسئله ی مهمی است که کمتر کسی به آن توجه می کند، اغلب جراحان بینی موفق توصیه می کنند کسانی تمایل به انجام معروف ترین جراحی در ایران یعنی عمل بینی دارند، اطلاعات کاملی درباره این جراحی کسب کنند تا آگاهانه تصمیم گرفته و بتوانند بهترین نتایج را برای خود رقم بزنند.

اهداف عمل بینی

چرا جراحى زیبایى بینى انجام مى شود؟ 

عمل زیبایی بینی مى تواند به بهترین وجه جنبه های گوناگون بینى و ساختار زیرین آن را تغییر دهد، این عناصر شامل موارد زیر مى شود:

 • مشکلات مربوط به نوک و سر بینی
 • مشکلات مربوط به مجارى و راه هاى تنفسى
 • انحراف سپتوم ها
 • مشکلات مربوط به بزرگى سوراخ و پرّه بینى
 • وجود پل و برآمدگى روى تیغه بینى


بهترین جراح بینی کیست؟

در این بخش برآنیم که به پرسش فوق پاسخی کلی و اجمالی دهیم. البته قرار نیست که جراح خاصی را به عنوان بهترین جراح بینی معرفی کنیم بلکه مهم ترین هدفی که در این بخش دنبال می کنیم این است که به ارائه ویژگی هایی بپردازیم که با توجه به آنها می توانید در هنگام انتخاب پزشک گزینشی هوشمندانه و دقیق داشته باشید.

به طور کلی بهترین جراح بینی باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • تخصص و آگاهی عمیق آکادمیک و علمی در زمینه فعالیت های درمانی و عمل بینی
 • مهارت در بکار گیری انواع تکنیک های عمل بینی
 • آگاهی از جدید ترین و به روز ترین تکنیک های جراحی
 • آگاهی در زمینه نوین ترین تئوری های علمی در زمینه عمل بینی
 • آشنایی با اصول زیبایی شناختی
 • ارائه مشاوره های دقیق به مراجعین خود در زمینه مدل های مختلف بینی و پیشنهاد دادن مدل بینی خاص که افراد می توانند آن مدل بینی را بعد از جراحی داشته باشند
 • سابقه کاری موفق و کارنامه کاری قابل دفاع

در واقع زمانی که بهترین جراح بینی تمامی دانش لازم را داراست و می تواند تمامی آن دانش را در جریان جراحی بکار گیرد نتیجه عمل قطعا موفقیت امیز خواهد بود.


بهترین راه برای یافتن یک جراح خوب بینی از زبان بیماران

یکی از تکنیک ها برای یافتن هر پزشک موفق و کارآمدی در حوزه ای، آن است که نمونه کارها و نتایج جراح های وی را دنبال کنید و همینطور نظرات بیماران را پرس و جو کنید، بدین ترتیب به خوبی می توانید میزان رضایت از جراح بینی مورد نظر را بیابید و با اطمینان خاطر برای عمل بینی به او مراجعه نمایید.

مدل های سوراخ بینی در انواع بینی

از سوی دیگر بهترین جراح بینی می تواند با تجربه ای که در زمینه عمل دارد به مراجع خود مشاوره دهد که برای مثال فلان مدل بینی برای ساختار کلی صورت وی متناسب تر است و بهترین مدل بینی برای او است.  مراجعه کننده می تواند به مشاوره های جراح بینی گوش فرا دهد تا بهترین نتیجه رقم بخورد.

به طور کلی راه های انتخاب بهترین جراح بینی شامل موارد زیر می باشد:

گوگل و شبکه های اجتماعی

جستوجو در گوگل و شبکه های اجتماعی

یکی از بهترین راه ها برای شناخت بهترین جراح بینی، سر زدن به وبسایت های جراحان بینی مختلف و خواندن مطالب و دیدن نمونه کارهاست. در صورتی که شما یک جراح را از قبل در نظر دارید و او وبسایتی ندارد، شناخت وی کار سخت تری خواهد بود.

مشاهده وبسایت یک جراح بینی می تواند شما را به نتایج جالبی برساند.به یاد داشته باشید که در مسیر انتخاب بهترین جراح بینی بیش از هر چیز به نظر خودتان توجه کنید.

مشورت با دوستان و آشنایان
زمانی که فردی در میان اقوام یا دوستان بینی خود را عمل می کند، چه از نتیجه عمل راضی باشد و چه نباشد، بسیاری از اطرافیان از او می خواهند که بگوید نزد کدام جراح بینی خود را جراحی کرده است. در واقع شما باید نسبت به این موارد هوشیار باشید.

حرف زدن و مشورت کردن
مشاوره آنلاین ماوراطب

مشاوره آنلاین
برای افزایش سهولت زندگی در دنیای شلوغ امروز و در این شرایط کرونا، چند سالی است که سامانه های مشاوره آنلاین روی کار آمده و کمک حال افرادی شده اند که به هر دلیلی نمی توانند در مطب پزشکان حضور پیدا کرده و خدمات آفلاین دریافت کنند. ماوراطب یکی از این سامانه هاست. شما می توانید برای گرفتن وقت مشاوره آنلاین یا حتی رزرو ساعت مراجعه حضوری از طریق این سامانه اقدام فرمایید.

دسترسی آسان و نزدیک بودن به محل زندگی

یکی از نکاتی که از سوی برخی افراد مورد توجه قرار می گیرد، در دسترس بودن پزشک است. این دسترسی می تواند از لحاظ موقعیت جغرافیایی باشد یا از لحاظ رسیدگی به مراجعین. برای برخی افراد مهم است که بتوانند به راحتی از پزشک مورد نظر برای مراجعه حضوری نوبت بگیرند. در حدی که اگر پزشکی در نزدیکی محل سکونت آن ها باشد اما به راحتی موفق به تعیین وقت ویزیت از او نشوند، صرف نظر کرده و جراح دیگری را انتخاب می کنند.

مطب دکتر شبنم شادابی

بهترین جراح بینی چه اقداماتی انجام می دهد؟

 • پیش از اینکه روند جراحی آغاز شود جراح بینی با بررسی های دقیق و معایناتی که دارد می تواند نقشه جراحی را در ذهن خود ترسیم کند.
 • تمامی جراحانی که در روند عمل بینی با رعایت اصول حرفه ای حرکت می کنند تمامی خطرات و مشکلات مسیر مراجعه کننده را به وی گوشزد می کنند و از او می خواهند که با آگاهی در این مسیر گام بردارد.
 • خوش بختانه بسیاری از بهترین جراحان بینی تلاش می کنند که نگاهی واقع بینانه در مراجعه کننده ایجادکنند تا مشکلی برای آنان ایجاد نشود.
 • در این مسیر جراح بینی تلاش می کند که تمامی رویاها و فانتزی های غیر واقعی که مراجعه کننده از نتیجه جراحی دارد را از بین برده و بخواهد که به مقوله عمل بینی با نگاهی دقیق و علمی نگاه کند. این مساله باعث می شود که فرد بعد از عمل دچار سرخوردگی نشود و بتواند مطابق با واقع به نتیجه جراحی نگاه کند.

 

بهترین جراح بینی با مهارتی که دارد خطرات را به کمترین میزان ممکن می رساند و باعث افزایش موفقیت نتیجه جراحی می شود.

 

 
 
 
 
 

سن مناسب براى جراحى زیبایى بینى

با افزایش سن، شکل صورت و بینی نیز تغییر مى کند. اما لازم به ذکر است که انجام عمل جراحى زیبایى بینى در افراد مسن با افراد جوان بسیار متفاوت است. چراکه هنگام جوانی، بینی فرد کمی به سمت بالا سوق دارد ​​و این یکی از ویژگى هایى است که ظاهر جوانی به همراه می آورد اما با افزایش سن، بینی به سمت پایین چرخیده و افتادگى پیدا مى کند و به نظر می رسد که نسبت به سایر اجزاى صورت بزرگتر شده است.

بر این اساس دلیل عمل زیبایی بینی براى افراد مسن ممکن است کاهش علائم پیرى، رفع افتادگى و دستیابى به ظاهرى جوان تر و شاداب تر باشد اما براى افراد جوان معمولاً جهت تغییر شکل بینی برای مطابقت بهتر با صورت مى باشد.

البته براى جراحى زیبایى بینى براى افراد نوجوان محدودیت سنى نیز وجود دارد و افراد باید به سنى رسیده باشند که بینى آنها رشد کافى خود را کرده باشد، به طورى که بعد از عمل دچار رشد و تغییر اندازه نشود. این سن براى پسران ١۶ الى ١٧ سالگى و براى دختران ١۵ الى ١۶ سالگى در نظر گرفته شده است.

عکس از جراحی بینی بسته

نکته های جالب در تغییر شکل بینی

یک چهره جذاب ناشی از تعادل و تناسب در اجزای صورت است. اما کمترافرادی هستند که به صورت طبیعی تمام اجزای صورتشان متعادل و  متناسب باشند، با کمک یک جراح زیبایی ماهر می توان به این تناسب دست یافت، اما نکاتی در حوزه جراحی زیبایی بینی وجود دارد که همه ی افراد از آن مطلع نیستند.

امکان چه تغییراتی در فرم بینی وجود دارد؟

یک متخصص گوش و حلق بینی خوب و یا یک جراح زیبایی به خوبی می تواند تغییرات ساختاری در فرم بینی، غضروف، استخوان بینی به وجود بیاورد و مانعی ندارد، در ادامه به مجموعه اهداف پرطرفدار عمل بینی افراد اشاره شده است:

 • صاف کردن یک بینی کج و نامیزان
 • افراد یکه روی پل بینی برجستگی داشته که ظاهر نازیبایی را به وجود آورده است.
 • افراد یکه بینی با طول زیاد داشته به صورتی که نوک بینی آن ها برآمده و دراز است.
 • کوچک کردن بینی های بزرگ از جمله محبوبترین اهداف رینوپلاستی است.
 • ایجاد تقارن در بینی و یا هم اندازه کردن سوراخ های بینی.
 • افراد یکه سوراخ های بینی بزرگ و یا عقابی دارند.
 • نوک بینی گرد و گوشتی می تواند از اهداف عمل بینی باشد.
 • عمل های رایج ترمیم بینی
 • بهبود و رفع مشکلات بینی پس از شکستگی و آسیب
 • بازکردن و بهبود مشکلات تنفسی با عمل زیبایی بینی
 • عمل زیبایی و اصلاح بینی های گوشتی (عمل بینی گوشتی)
بینی کج عمل شده در فردی جوان

افراد مناسب برای عمل بینی چه کسانی هستند؟

افراد چه خانم و چه آقا در هر سن و شرایطی می توانند عمل بینی انجام دهند به شرطی که مشکل زمینه و بیماری و محدودیت خاصی نداشته باشند. پرطرفدارترین جراحی در ایران مخصوصا بین جوانان محدودیت و عوارض خاصی ندارد، بنابراین زمانی که جراح بینی ارزیابی و آزمایشات اولیه را بررسی کند و بیمار از نظر جسمی و سلامتی مشکل خاصی ندشته باشد، می تاوند مشکلات بینی خود را با جراحی برطرف نماید.

علاوه بر این بینى بیمار مورد عکسبردارى هاى متفاوتى قرار مى گیرد، به غیر از عکسبردارى هاى پزشکى که جهت معاینه و بررسى بینى صورت مى گیرد، یک تصویر بردارى دیگر نیز انجام مى شود و عکسى از بینى در قبل و بعد از عمل را در کنار یکدیگر قرار مى دهد، به این ترتیب فرد تا حدودى مى تواند نتیجه حاصل از عمل را ببیند و متوجه شود که بینى او بعد از عمل به چه شکلى در مى آید. این فناورى به بیمار کمک مى کند تا ایده ها و نظرات خود را در مورد بینى مورد نظر خود با پزشک در میان بگذارد و به نتیجه دلخواه برسد.

در طول مشاوره، پزشک معالج بینی فرد را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. او در مورد تاریخچه پزشکی فرد سؤال خواهد کرد و در خصوص هرگونه آسیب احتمالى بینى در گذشته اطمینان حاصل مى کند. گفتنى است آگاهى از این موارد به عملکرد بهتر جراح کمک مى کند.

مناسب ترین افراد براى عمل زیبایی بینی افراد سالم و غیر سیگاری هستند که از ظاهر بینى خود رضایت ندارند و به دنبال بهبود و تغییر شکل آن هستند.

محدودیت سنی برای محبوبترین جراحی کشور

همانطور که گفته شد محدودیت ویژه ای برای این عمل زیبایی وجود ندارد، اما بهتر است رشد بینی به طور کامل انجام شده باشد بنابراین سن توصیه شده برای عمل دماغ، ۱۶ سالگی در پسران و ۱۴ سالگی در دختران است.

اما در صورتی که فردی کمتر از این سن داشته باشد  و به علت شکستگی، حوادث پیش آمده و مشکلات تنفسی و مادرزادی لازم باشد جراحی بینی درمانی انجام دهد، با تشخیص پزشک و صلاح دید وی می تواند عمل بینی را انجام دهد.

انواع رینوپلاستی

به طور کلى جراحى زیبایى بینى به دو روش باز و بسته انجام مى شود. بسیارى از پزشکان ترجیح مى دهند این عمل را به روش باز انجام دهند، زیرا رویکرد باز به جراح امکان مشاهده و دسترسی مستقیم به ساختارهای زیرین بینی براى اعمال تغییرات و اصلاحات مورد نظر را می دهد. اما در جراحى به روش بسته پزشک امکان دسترسى کمترى به اجزاى بینى دارد و عملکرد او محدود تر است، در نتیجه دستیابى به نتیجه مورد نظر نیز تحت تاثیر قرار مى گیرد.

عمل بینی باز | Open Rhinoplasty

به طور خلاصه در عمل بینی به روش باز، بین سوراخ های بینی و زیر نوک بینی، برش کوچکی ایجاد شده و پوست بینی بلند کرده و در این صورت پزشک تسلط کامل به فرم و ساختار بینی داشته و با توجه به اهداف از پیس تعیین شده عمل زیبایی رینوپلاستی باز را انجام می دهد.

عمل بینی بسته بدون برش خارجی

عمل بینی بسته | Closed Rhinoplasty

در عمل زیبایی بینی به روش بسته، هدف آن است که برش خارجی انجام نشود، بدین ترتیب برای انجام اصلاحات کوچک و بهبود فرم بینی برش هایی در داخل سوراخ های بینی انجام می شود. این روش نسبت به عمل بینی باز دوره نقاهتکوتاه تری داشته و اما گستره دید پزشک کمتر خواهد بود و برای برخی از انواع عمل بینی از این روش می توان استفاده کرد.

عمل تیپ پلاستی | Tiplasty

برخی از افراد تنها تمایل دارند بدون تغییراتی در ساختار کلی بینی، تغییراتی را در نوک بینی ایجاد کنند، برای این افراد جراحی زیبایی تیپلاستی مناسب است، که این نوع از عمل بینی به روش باز و بسته ممکن است انجام گیرد.

 عمل بینی بدون جراحی امکان پذیر است؟

برای دسته ای از افراد که تمایل دارند تغییراتی در فرم بینی ایجاد کنند اما بدون جراحی، راه هایی وجود دارد، امروزه با استفاده از تزریق انواع پرکننده ها مانند تزریق بوتاکس، تزریق ژل و.. می توان برخی از اصلاحات بینی را بدون هرگونه برش و جراحی انجام داد.

نتایج روش کوچک کردن بینی بدون جراحی، موقت است و نیاز به تکرار جلسات درمانی دارد اما مقرون به صرفه  و بدون عوارض عمل است.

عمل جراحى ثانویه و ترمیمى بینى

بسیارى از افرادى که قصد عمل جراحى ترمیمی بینى را دارند، جهت اصلاح معایب و ناهنجارى هاى ناشى از اولین عمل بینى خود اقدام به این کار مى کنند. این در حالى است که عمل جراحى ثانویه و ترمیمى بینى به مراتب دشوار تر و پیچیده تر از عمل اولیه است. بنابراین بهترین جراحى زیبایى بینى آنى است که نیاز به تغییر و عمل مجدد نداشته باشد.


هزینه جراحی بینی

باید بدانید که جراحی زیبایی بینی جزو جراحی های زیبایی محسوب می شود و بیمه هزینه ان را تقبل نمی کند به طور کلی برای انجام جراحی زیبایی بینی قیمت های مختلفی وجود دارد ، مواردی هستند که در قیمت جراحی بینی تاثیر گذارند. این موارد عبارتند از :

هزینه جراحی بینی
 • دستمزد جراح بینی
 • تجربه جراح بینی
 • هزینه اتاق عمل
 • هزینه پرسنل اتاق عمل
 • هزینه داروها و آزمایشات
 • موقعیت جغرافیایی

نتیجه

در طول نوشتار حاضر تلاش مان معطوف بر این بود که بتوانیم نکاتی را در اختیار همراهان عزیز همیشگی مان قرار دهیم تا بتوانند زمانی که به پزشک جراح بینی مراجعه می کنند این نکات را لحاظ کنند. حتما این مسائل را نزد جراح بینی خود مطرح کنید و بخواهید علاوه بر اینکه از نتایج مثبت عمل بینی برای شما صحبت می کند از خطرات احتمالی آن نیز صحبت هایی داشته باشد. همین موضوع عاملی است برای اینکه آگاهانه برای جراحی بینی اقدام کنید و تمامی تبعات آن را بپذیرید.

عمل جراحى زیبایى بینى نیز مانند هر عمل دیگرى مى تواند برخى عوارض و خطراتى را در پى داشته باشد. اما لازم به ذکر است که با داشتن شناخت کافى از جوانب عمل و انتخاب بهترین جراح متخصص گوش و حلق و بینی مناسب مى توان تا حد زیادى عوارض این عمل را کنترل کرد و از نتایج مطلوب حاصل از آن بهره برد.

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۵ دیدگاه ها
 1. خانم دکتر من بینی گوشتی دارم و نمونه کارهای شمارو خیلی نگاه میکنم واقعا خوبن
  اما میترسم از جراحی بینی و نگرانم که بعد از جراحی بینی دوباره بینی به حالت اولش برگرده

  پاسخ
  • با سلام و ممنون از حسن انتخاب شما
   این یک باور غلط است که بینی گوشتی بعد از عمل به حالت اولیه برمیگردد. امروزه با پیشرفت در حوزه پزشکی و همینطور جراحی بینی جای هیچگونه نگرانی نیست و شما دوست عزیز با خیال راحت برای تغییر و اصلاح فرم بینی، می توانید به جراح بینی مجربی مراجعه کنید.
   باتشکر

   پاسخ
 2. سلام خانم دکتر شما مشاوره از طریق واتساپ هم دارید؟

  پاسخ
  • با سلام
   لطفا با شماره ۰۹۳۹۴۷۴۵۱۷۴ از طریق واتساپ در ارتباط باشید.
   باتشکر

   پاسخ
 3. تا چند روز بعد از عمل باید بینی رو شستشو بدیم؟

  پاسخ
  • با سلام
   در روزهای نخست بعد از عمل بینی، شستشو با قطره های بینی و با حساسیت انجام می شود که منجربه رفع گرفتگی های بینی خواهد شد. حداقل تا ۳ هفته شستشوی بینی انجام می شود. اما برای اطلاع دقیق می توانید با جراح بینی خود مشورت کنید.

   پاسخ
 4. با سلام و خسته نباشید خانم دکتر شادابی وقت دهی و پایه هزینه زحمت عمل شون به چه صورته ؟ و بینی های استخونی خیلی کبود میمونن ؟ و کسی که قبلا عمل تخلیه سینوس داشته با عمل زیبایی و برطرف فقط قوز و انحراف مشکل ساز نمیشه ؟

  پاسخ
 5. از مطلبی که نوشتین خوشم اومد امیدوارم این اینترنت رو از ما نگیرن. من خودم به شخصه همه کاراو اینترنتی انجام میدم. هر چیزی که میخوامو اینجا پیدا می کنم و سایت هایی مثل سایت شما با ارائه مطلبای بدرد بخور دارن بهمون کمک میکنن که کارمون سریع تر راه بیفته. حتی دیدم واسه لوله بازکنی برچسب دیگه نیازی نمیشه و با ۲ تا کلیک ساده میشه چاه بازکن پیدا کرد! دم شما صاحبای سایت گرم که انقدر کارمون رو راحت کردین.

  پاسخ
  • ممنون از توجهتون

   پاسخ
 6. من یبار بینیمو عمل کردم الان چند ماه گذشته ولی یه سوراخش کوچیکتره نیاز به ترمیم داره،؟؟

  پاسخ
  • با سلام ممکن است به علت تورم پس از عمل باشد ولی خب باید از نزدیک بررسی بشه

   پاسخ
 7. عالیه مطلب کاملی بود

  پاسخ
  • ممنون از شما

   پاسخ
 8. سلام، هزینه جراحی چقدره…?

  پاسخ
  • برای اطلاع از هزینه ها با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.