دکتر شبنم شادابی » جراحی زیبایی بینی » از جراحی انحراف بینی چه می دانید؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

از جراحی انحراف بینی چه می دانید؟

از جراحی انحراف بینی چه می دانید؟

انحراف بینی عارضه ای است که در اغلب بینی های استخوانی دیده می شود، البته این بدین معنا نیست که بینی های گوشتی دچار انحراف نمی شوند.

جراحی انحراف بینی در واقع نوعی جراحی درمانی به شمار می آید که در آن هدف رفع نقص تیغه بینی است. اغلب افرادی که برای این جراحی اقدام می کنند از مشکلات تنفسی نیز رنج می برند.

ما در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد جراحی انحراف تیغه بینی به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

جراحی انحراف بینی

همان طور که گفته شد انحراف بینی بیشتر در بینی های استخوانی مشهود است. این نوع بینی ها دارای قوزی برجسته بر تیغه بینی و انحراف قابل مشاهده هستند. پوست بینی استخوانی به دلیل نازک بودن نمای انحراف بینی را مشخص خواهد کرد.

البته این نکته لازم به ذکر است که در برخی افراد انحراف بینی محرز نبوده و در ظاهر بینی این انحراف مشخص نیست. اما چطور فرد متوجه انحراف بینی خود می شود؟

فیلم عمل جراحی انحراف بینی 

در اینجا فیلم عمل جراحی انحراف بینی توسط خانم دکتر شبنم شادابی متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی صورت را مشاهده می کنید.

بیشتر بخوانید
نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

 

 

 

نشانه های انحراف بینی

در پاسخ این سوال می توان گفت: افرادی که دارای انحراف بینی غیر مشهود هستند، غالبا با شکایت از مشکلاتی مانند :

  • اختلالات تنفسی
  • خرو پف کردن
  • نفس کشیدن از راه دهان و درنتیجه خشکی دهان

به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند. این افراد پس از بررسی های پزشک و معاینات لازم متوجه می شوند که بینی به لحاظ ساختاری دارای انحراف است.

در مجموع با انجام آزمایشات لازم و تصویربرداری از بینی می توان مشکلات انحراف بینی را شناسایی کرد.

در جراحی انحراف بینی فرد می تواند علاوه بر جراحی درمانی برای برطرف کردن این انحراف، جراحی زیبایی بینی را انجام دهد.

مراحل جراحی انحراف بینی

اغلب جراحان این جراحی ها را با شیوه جراحی بینی به شکل باز انجام می دهند. چراکه معضل اصلی در این بینی ها تیغه بینی بوده و تنها راه انجام اصلاحات دسترسی کامل به این تیغه است.همان طور که می دانید این جراحی تحت بیهوشی عمومی صورت گرفته و جراح پس از ایجاد بیهوشی نواحی برش بینی را مشخص خواهد کرد.

در ادامه جراح با برش و بلند کردن پوست بینی اشراف کامل بر ساختار داخلی بینی خواهد شد. در این صورت غضروف ها و استخوان بینی کاملا مشخص است. پزشک متخصص گوش و حلق و بینی پس از بررسی تیغه سپتوم بینی جراحی را آغاز کرده و اصلاحات لازم را به عمل می آورد در این بین اگر تیغه میانی بینی و یا غضروف ها دچار آسیب شده باشند، ممکن است جراح از پیوند استخوان و یا غضروف مصنوعی استفاده کند. در نهایت پس از ایجاد تغییرات لازم پوست بینی به محل قبل متصل خواهد شد.

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از عمل بینی

به علت عدم دسترسی پزشک به ساختار بینی، امکان جراحی بینی به شیوه بسته وجود ندارد.

چرا بینی دچار انحراف می شود؟

شاید پاسخ به این سوال برایتان جالب باشد. علت به وجود آمدن انحراف بینی به دو علت اصلی رخ می دهد:

انحراف بینی به صورت مادرزادی

در مورد آسیب های مادرزادی این احتمال وجود دارد که بینی نوزاد در شکم مادر با نقص استخوانی رشد کند که در این صورت نوزاد با انحراف بینی متولد خواهد شد. برای درمان این نوع انحراف باید تا پس از پایان سن رشد کودک صبر کرد.

انحراف بینی در اثر ضربه

در صورتی که بینی به علت ضربه دچار انحراف شده باشد، ممکن است علاوه بر ایجاد اختلالات تنفسی با احساس درد و خرد شدن استخوان نیز همراه باشد که در این صورت نیازمند جراحی فوری می باشد.

عوارض جراحی انحراف بینی

انحراف بینی خود عارضه است، بنابراین جراحی آن با هدف رفع این عارضه صورت می گیرد. با این وجود این امکان وجود دارد که پس از جراحی نقص موجود رفع نشده و یا با رفع آن بیمار به عوارض دیگری مبتلا شود.

از عوارض احتمالی جراحی انحراف بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم برطرف شدن نقص بینی
  • عدم قرینگی سوراخ های بینی
  • بروز خونریزی
  • بروز عفونت
  • عدم برطرف شدن اختلالاتی همچون خرو پف و یا اختلالات تنفسی
  • تشدید شدن اختلالات تنفسی

تمامی این عوارض بعد از جراحی می تواند به وجود آید. اما آنچه بروز آن ها را به حداقل می رساند مراجعه به بهترین جراح انحراف بینی است. بنابراین افراد باید در مرحله اول در پی یافتن بهترین جراح بینی باشند.

بیشتر بخوانید
بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران

 

 

هزینه جراحی انحراف بینی

همان طور که می دانید اگر جراحی به منظور درمان و رفع نقص صورت گیرد، بیمه های خدمات درمانی در پرداخت هزینه ها به بیمار کمک خواهند کرد. اما اگر این جراحی ها با جراحی های زیبایی انجام شود مشمول استفاده از بیمه های درمانی نخواهند شد. بنابراین هزینه جراحی انحراف بینی با توجه به  این مورد متغیر خواهد بود.

اما به طور کلی هزینه جراحی بینی به دلایلی نظیر تعرفه جراح، هزینه بیمارستان، هزینه بیهوشی ، هزینه دارو و آزمایشات قبل و بعد از جراحی و اینکه آیا بیمار در خلال جراحی از پیوند استخوان نیز استفاده کرده باشد یا خیرمتفاوت خواهد بود.

افراد می توانند با مراجعه به جراح بینی و کسب آگاهی درباره جوانب این جراحی درباره هزینه های احتمالی آن نیز با پزشک گفتگو کنند.

سخن پایانی

جراحی انحراف بینی در درجه اول برای مراجع حکم جراحی درمانی را دارد، اما لازم به ذکر است که اگر فرد قصد جراحی زیبایی بینی همراه با این جراحی را داشته باشد، بهتر است در انتخاب جراح بیش از پیش دقت کند. بنابراین مشاهده نمونه کارهای جراحی بینی و حتی جراحی انحراف بینی می تواند در این انتخاب بسیار کمک کننده باشد.

 

 

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی

دکتر شبنم شادابی متولد بیستم تیر ماه سال 1353 در تهران است.
دکتر شادابی در سال 1372 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شدند و در سال 1380 از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شدند.
در سال 1385 تخصص جراحی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.
دوره تکمیلی جراحی عملکردی اندوسکوپی بینی و سینوس را در کشور بلژیک گذرانده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پل بینی

جراحی پل بینی

به برآمدگی استخوان وسط بینی یا ناحیه استخوانی بالای بینی را پل بینی می گویند، پل بینی در اشخاص...

جراحی لوزه سوم در کودکان

جراحی لوزه سوم در کودکان

همان طوری که می دانید، لوزه ها نقش دفاعی را در بدن ایفا می کنند و به عنوان نگهبانانی در مسیر عبور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.