22 May

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

افرادی که دارای بینی گوشتی هستند بهتر است برای انجام جراحی بینی گوشتی به بهترین جراح بینی گوشتی مراجعه کنند تا نتیجه مطلوب و ایده آلی را به دست آورند.

بینی گوشتی چیست ؟

بینی گوشتی به بینی گفته می شود که دارای پوست ضخیم ، اسکلت و غضروف ضعیف ، غدد چربی فراوان در اطراف سوراخ بینی و نوک بینی گرد باشد.

نحوه جراحی بینی گوشتی چگونه می شود؟

جراحی بینی گوشتی با یکی از روش های جراحی بینی باز یا جراحی بینی بسته انجام می شود.

در جراحی بینی به روش باز ، جراح بینی یک برش کوچک بر روی کلوملا ایجاد می کند و پس از جدا کردن پوست از اسکلت بینی تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی اعمال می کند.

اما در جراحی بینی به روش بسته هیچ برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود و تمامی برش ها در داخل بینی زده می شود.

 

جراحی بینی گوشتی

 

به این نکته مهم در جراحی زیبایی بینی گوشتی توجه کنید در برخی از مواقع جراح بینی برای اینکه بیمار نتیجه بهتری از جراحی بینی به دست آورد اقدام به گرافت گذاری برای تقویت اسکلت و غضروف بینی می کند.

معمولا در جراحی بینی گوشتی بهترین جراح بینی به بیمار توصیه می کند برای به دست آوردن نتیجه ایده آل مدل بینی طبیعی را انتخاب کنند چرا که با توجه به ساختار بینی آن ها این مدل مناسب تر است.

جراحی بینی گوشتی با لیزر

امروزه تبلیغات گسترده ای در خصوص کوچک کردن بینی با لیزر می شود که باید بگوییم هنوز علم پزشکی در حوزه لیزر آنقدر پیشرفت نکرده است که بتوان با لیزر تغییراتی در اسکلت بینی ایجاد کرد، لیزر تنها باعث صاف و شفاف شدن پوست بینی می شود.

نحوه تشخیص بینی گوشتی

برخی از افراد این سوال در ذهن شان ایجاد می شود که چگونه می توان نوع بینی را تشخیص داد، باید بگوییم که جراح بینی با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد به آسانی می تواند نوع بینی را تشخیص دهد، اما در صورتی که می خواهید در منزل نوع بینی خود را متوجه شوید می توانید با دو انگشت بینی خود را فشار دهید، در صورتی که از آن چربی خارج شد بینی گوشتی می باشد.

گرافت گذاری در جراحی بینی گوشتی

ساختمان بینی های گوشتی متشکل از استخوان ها و غضروف های بسیار ضعیف می باشد که انجام جراحی بینی را دشوار می نماید، میزان استخوان ها و غضروف ها در نوک بینی های گوشتی معمولاً کمتر از نواحی دیگر می باشد که این امر فرم دهی آن را با مشکل مواجه می کند، گرافت گذاری تکنیکی است که جراحان بینی در اغلب جراحی های بینی گوشتی از آن بهره می گیرند.

گرافت ها انواع متفاوتی دارند که اتوگرافت پرکاربردترین نوعی است که در جراحی بینی از آن بهره گرفته می شود.

این گرافت از بخش های مختلف بدن خود فرد همچون غضروف گوش یا دنده گرفته می شود و به همین دلیل در فرد حساسیت ایجاد نمی نماید.

ورم ناشی از جراحی بینی گوشتی

پوست ضخیم بینی های گوشتی موجب می گردد که ورم ایجاد شده بعد از جراحی این نوع از بینی بسیار بیشتر از ورم ناشی از جراحی بینی استخوانی باشد، هرچند عوامل دیگری همچون ویژگی های بدن بیمار و میزان ایرادات بینی نیز در شدت ورم بی تاثیر نیست.

برای سرعت بخشیدن به روند فروکش کردن ورم بینی های گوشتی راه های متعددی وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

تغذیه برای کاهش ورم بینی گوشتی

  • وجود ماده سدیم در ترکیب نمک موجب تشدید ورم بینی می شود، بنابراین مصرف غذاهایی که در پخت آن ها از نمک و همینطور ادویه زیادی استفاده شده است خودداری کنید.

  • خوردن مواد غذایی سفت همچون هویج نیاز به جویدن بسیار دارد، عمل جویدن موجب ایجاد فشار زیاد به فک بالا و در نتیجه بینی خواهد شد که این امر باعث شدت یافت ورم بینی می گردد.

  • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بینی غذاهایی مانند سوپ و پوره سیب زمینی که نرم هستند میل کنید.

  • خوردن آبمیوه تازه و طبیعی همچون آب آناناس را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

تزریق آمپول کورتون بعد از جراحی بینی گوشتی

ورم بینی به یکباره رفع نشده و فروکش کردن کامل آن نیازمند گذشت زمان و صبوری می باشد، به طور معمول 1 تا 2 سال برای از بین رفتن کامل ورم بینی های گوشتی زمان لازم است.

در برخی از افراد می بینیم که با وجود گذشت 6 ماه از جراحی بینی کماکان مقدار قابل توجهی ورم در بینی باقی مانده است در این صورت جراح بینی اقدام به تزریق آمپول کورتون در بینی فرد می نماید.

اقدامات موثر در کاهش ورم بینی

  • بالاتر نگه داشتن سر نسبت به سطح بدن: به همین منظور می توانید به هنگام استراحت یا خواب در زیر سر خود دو یا چند بالشت بگذارید.
  • استفاده از کمپرس سرد و گرم: در روزهای ابتدایی کمپرس سرد بر روی بینی و دیگر نواحی دارای ورم قرار داده و پس از آن کمپرس آب گرم قرار دهید.
  • عدم استحمام با آب خیلی داغ
  • پایین نیانداختن سر
  • عدم انجام ورزش ها و فعالیت های خیلی سنگین

هزینه جراحی بینی گوشتی چقدر می باشد؟

هزینه جراحی بینی گوشتی با توجه به دستمزد بهترین جراح بینی ، هزینه متخصص بیهوشی ، هزینه بیمارستان ، هزینه داروهای و آزمایشات و غیره تعیین می شود.

درباره نویسنده

دکتر شادابی
دکتر شبنم شادابی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی - جراح پلاستیک بینی و صورت جراح آندوسکوپی سینوس

پاسخ

تماس
مسیریابی